Поврзи се со нас

Македонија

Во градинките испорака на 175 500 килограми домашни праски, наредните месеци сливи, круши и јаболка

Објавено

на

Вкупно 90 000 килограми домашни кајсии се дистрибуирани до градинките низ земјава во рамки на кампањата „Здрав оброк за секое дете“ што почна минатата недела. Од денеска, кампањата продолжува со испорака на 175 500 килограми домашни праски.

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска, заедно со директорот на Платежната агенција Никица Бачовски, ја посети градинката „Орце Николов“ во општина Карпош. Николовски и Бачовски на дечињата им доделија пакетчиња со еден килограм здрава ужинка, домашни македонски праски, а учествуваа и во работилниците за здрава храна, приготвувајќи здрави оброци.

Проектот „Здрав оброк за секое дете“ се реализира втора година по ред, преку Програмата на МЗШВ за поддршка на откупот за овошје, зеленчук, млеко и млечни производи произведени од нашите земјоделци. Согласно проектот, секое запишано дете во градика, еднаш неделно добива по еден килограм македонско овошје, кајсии, праски, сливи, круши и јаболки од прва класа.

Оваа година со проектот се опфатени сите градинки низ државата или вкупно 38 000 деца. Тие, како што наведува МЗШВ,  јадат проверено и безбедно домашно овошје, а целиот процес се води под строг мониторинг на Државниот инспекторат за земјоделство и Агенцијата за храна и ветеринарство.

-Во текот на овие две недели до градинките ќе бидат дистрибуирани 175 500 килограми праски, а потоа следува дистрибуцијата на 168 000 килограми сливи и на крај, заклучно со декември, ќе се поделат 74 000 килограми круши и 370 000 килограми јаболка – сите домашни, македонски, од прва класа и произведени во нашите овоштарници, од нашите земјоделци. Годинашната Програма за откуп на овошје е продолжение на она што го почнавме минатата година, но сега со двојно поголем буџет. За оваа година издвоивме 40 милиони денари со кои ќе се откупат 880 000 килограми овошје прва класа, свежо сезонско, опфаќајќи 38 000 дечиња од сите градинки во државата, наваедува МЗШВ.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена