Поврзи се со нас

Македонија

Во градинките се делат пакети овошје, почна кампањата „Здрав оброк за секое дете“

Објавено

на

Министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска поделија домашно овошје на дечиња згрижени во градинката  „Кочо Рацин“, објект Панорама, во Скопје, со што ја стартуваа кампањата „Здрав оброк за секое дете“.

Како што најавија,  денеска во секоја градинка во државата ќе пристигнат првите пратки со домашно  овошје.

„Кајсии, сливи, праски, круши и јаболка од прва класа, произведени во нашите овоштаници, под строг мониторинг на Државниот инспекторат за земјоделство и Агенцијата за храна и ветеринарство кои ќе го контролираат квалитетот и безбедноста, од денеска до декември, еднаш неделно ќе се дистрибуираат до сите градинки, за сите 38 илјади деца“, информира министерот Николовски.

Потсети дека фокус на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, како носител на кампањата, е поддршка на домашното производство.

„Годинешната Програма за откуп на овошје е продолжение на она што го започнавме минатата година, но сега со двојно поголе буџет. За оваа година, издвоивме 40 милиони денари со кои ќе се откупат 880 илјади килограми овошје од прва класа свежо сезонско овојшје. Минатата година беа откупени околу 750 илјади килограми наши домашни јаболка и беа дистрибуирани до 350 основни училишта, односно до сите 186 илјади ученици. Тогаш рековме дека овој проект сакаме да го развиеме, да прерасне во редовна пракса, со која ќе обезбедиме здрав оброк за секое дете и ќе го поттикнеме откупот на домашните производи, И тоа го направивме, а гледајќи ја радоста кај децата и позитивните реакции од родителите, оваа програма заслужува да ја развиеме уште повеќе“, изјави Николовски.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 9 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 10 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 12 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 14 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 15 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 16 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 17 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 18 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 19 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена