Поврзи се со нас

Гостивар

Во градинките во Гостивар се штрајкува, работат само ангажираните со договор на дело

Објавено

на

Вработените во гостиварските градинки се приклучени на генералниот штрајк на СОНК, и од вчера го прекинаа извршувањето на работните задачи, а штрајкот го поминуваат во посебни простории определени за таа намена.

Сепак, со оглед дека законски мора да се обезбеди згрижување на децата кои родителите ќе ги однесат во градинка, со нив работат ангажираните со договор на дело. Вчера 540 запишани деца во градинките во Гостивар, беа донесени 104, додека денеска таа бројка е помала за триесетина.

„Ситуацијата во градинките е специфична, затоа што законска обврска е да се згрижуваат децата. Вработените стапија во штрајк, додека во работата со децата кои родителите ги носат кај нас се вклучија оние кои се ангажирани со договори на дело, а ги имаме 22 од сите профили. Денес во градинка се донесени 70 деца“, информира за Gostivarpress.mk директорката на гостиварските градинки, Даниела Бошкоска.

Министерството  за труд и социјална политика пак соопшти дека на државно ниво од вкупно 75 Јавни установи за згрижување и воспитание на деца од предучилишна возраст, во 25 предучилишни установи за деца денес воопшто не се штрајкува. Додека пак, во 50 предучилишни установи штрајкувале само дел од вработените.

„Овие податоци укажуваат дека една третина од вкупно вработените во предучилишните установи не го поддржуваат штрајкот организиран од СОНК, што претставува пораст од четири установи за разлика од вчерашниот ден“, извести Министерството.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 13 минути

Најдобрите 10 италијански сирења кои се сакани ширум светот

Гостиварпред 1 час

Жена нападната од куче скитник во Врапчиште

Спортпред 3 часа

Ѓоковиќ по десетти пат го освои Австралија опен

Македонијапред 5 часа

Акциски контроли во локали низ земјава и вчеравечер, приведени лица за оружје

Гостиварпред 6 часа

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Верувале или не ?!пред 19 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 21 час

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 1 ден

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 1 ден

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 1 ден

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 1 ден

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 1 ден

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 1 ден

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Занимливостипред 1 недела

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Србинка приведена во Гостивар, немала регулиран престој

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Grevë në çerdhet e Gostivarit, punojnë vetëm të punësuarit me kontratë pune

Објавено

на

Të punësuarit në çerdhet e Gostivarit i janë bashkuar grevës së përgjithshme të SASHK-ut, të cilët nga dje kanë ndërprerë kryerjen e detyrave të punës dhe grevën po e kalojnë në dhoma të veçanta të caktuara për këtë qëllim.

Megjithatë, duke qenë se duhet të sigurohet kujdesi ligjor për fëmijët që prindërit do të çojnë në kopsht, me ta punojnë të punësuarit me kontratë. Dje në çerdhet e Gostivarit janë regjistruar 540 fëmijë, 104 janë sjellë, ndërsa sot ky numër është më i vogël për tridhjetë.

“Situata në kopshte është specifike, sepse është detyrim ligjor përkujdesja ndaj fëmijëve. Punonjësit kanë hyrë në grevë, ndërsa në punën me fëmijët që na sjellin prindërit janë përfshirë edhe ata që janë të angazhuar me kontrata pune dhe kemi 22 të të gjitha profileve. Sot në çerdhe janë sjellë 70 fëmijë”, tha për Gostivarpress.mk drejtoresha e çerdheve të Gostivarit, Daniela Boshkoska.

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale njoftoi se në nivel shtetëror nga gjithsej 75 institucione publike për përkujdesje dhe edukim të fëmijëve parashkollorë, në 25 institucione parashkollore për fëmijë sot nuk ka fare grevë. Ndërkohë vetëm 50 pjesë e punonjësve kanë hyrë në grevë në 50 institucione parashkollore.

“Këto të dhëna tregojnë se një e treta e numrit të përgjithshëm të të punësuarve në institucionet parashkollore nuk e përkrahin grevën e organizuar nga SASHK-u, që është një rritje për katër institucione në krahasim me dje”, tha ministria.

Популарно изминативе 100 дена