Поврзи се со нас

Вести

Во Истанбул нов круг мировни преговори меѓу Русија и Украина

Објавено

на

  Истанбул денеска ќе биде домаќин на нова рунда мировни преговори меѓу Русија и Украина.

  Преговорите меѓу руската и украинската делегација ќе започнат во 9:30 часот, соопшти вчера кабинетот на турскиот претседател. Според соопштението, преговорите ќе се водат во Палатата Долмабахче, а „средбата ќе се одржи зад затворени врати“.

  Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и рускиот лидер Владимир Путин вчера разговараа телефонски, но јавно не кажаа кога оваа недела ќе почнат разговорите.

  Турција работеше да се позиционира како неутрален сојузник и на Украина и на Русија и клучен дипломатски партнер на влезот во регионот на Црното Море. Ова вклучува домаќин на трипартитни разговори со министрите за надворешни работи на Украина и Русија во јужниот град Анталија, како и со министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, водење шатл-дипломатија за време на неодамнешните посети на Лавов и Москва. Турција ги сметаше разговорите за успешни, и покрај недостатокот на напредок околу главната дискусија за хуманитарните коридори, особено за опколениот град Мариупол.

  Можноста да биде домаќин на украинскиот и рускиот преговарачки тим претставува чекор напред за вклучување на Турција во преговорите, откако украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба рече дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров дошол во Анталија на почетокот на овој месец „да разговара, а не да одлучува“, додавајќи дека е изненаден од недостигот на овластување на Лавров да преговара.

  „Тајмс“, исто така, објави дека Роман Абрамович во Истанбул разговарал со украинскиот пратеник Рустем Умеров, нарекувајќи го Абрамович „неофицијален пратеник на претседателот Путин во разговорите со Украина“. Серијата разговори беше координирана од претседателскиот портпарол Ибрахим Калин, кој, наводно, предложил „Крим и Донбас да ги држи Москва под долгорочен „закуп“, сличен на британската контрола врз Хонг Конг од 1898 до 1997 година, со нивната иднина да се решава на подоцнежен датум“, според Тајмс.

  Изнаоѓањето брзо решение за кризата во Украина е критично прашање за Турција, поради нејзината зависност од рускиот гас, како и од пченицата од двете земји во услови на продолжена економска криза во која вредноста на лирата само минатата година се преполови.

  Калин за „Хуриет“ минатата недела изјави дека двете страни се „блиску до договор“ за клучните прашања, особено дека Украина нема да се приклучи на НАТО и за „демилитаризација“.

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека постои можност и потреба за средба во четири очи во Турција и дека тоа „не е лошо“.

  „Претстои нова рунда преговори, затоа што ние се стремиме кон мир, навистина, без одлагање. Како што ме информираа, постои можност и потреба за средба во четири очи во Турција. Тоа не е лошо. Да го видиме резултатот“, рече тој во видео порака, објавена рано утринава од претседателската канцеларија.

  „Нашите приоритети во преговорите се познати. Суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина се несомнени“, рече тој.

  Зеленски истакна дека „ефективните безбедносни гаранции“ за Украина се „задолжителни“.

  „Нашата цел е очигледна – мир и што поскоро враќање на нормалниот живот во нашата земја“, додаде тој.

  Директните разговори меѓу рускиот претседател Владимир Путин и украинскиот Володимир Зеленски би биле „контрапродуктивни“, оцени рускиот министер за надворешни работи.

  „Путин рече дека никогаш не одбил да се сретне со претседателот Зеленски. Единственото нешто што го смета за суштински важно е овие состаноци да бидат добро подготвени“, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во телевизиските коментари за новинарите, откако Зеленски повика на средба со неговиот руски колега.

  Лавров рече дека сегашната криза „толку долго тлее, сите овие години, што се создадоа огромен број проблеми, затоа само со состанокот и размената на мислења … мислам дека сега би било контрапродуктивно“.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 14 минути

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 1 час

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 2 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 15 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 18 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 20 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 21 час

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 21 час

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 22 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 22 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 24 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 1 ден

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена