Поврзи се со нас

Вести

Во Калифорнија се‘ повеќе роботски такси без возач

Објавено

на

Калифорниските власти и дадоа дозвола на компанијата „Вајмо“ да ги прошири услугите на својата флота „робот-такси“ без возачи во Лос Анџелес и градовите на полуостровот јужно од Сан Франциско.

Вајмо, во сопственост на Гугл, Alphabet Inc., исто така, управува со услугата во Феникс од 2020 година, а деновиве доби дозвола од Комисијата за јавни комунални услуги во Калифорнија да ги прошири операциите на самоуправувачки такси надвор од Сан Франциско.

Автомобилите на компанијата станаа доста вообичаени на улиците на Сан Франциско, иако не се универзално популарни, а познато е дека ненадејно застануваат, што го отежнува сообраќајот.

Калифорниските власти ја одзедоа лиценцата за услугата „роботакси“ на конкурентскиот Џенерал Моторс, откако ги прогласија за „опасни“ автомобилите без возачи што ги превезуваа патниците низ Сан Франциско. „Роботакси“ на фирмата „Круз“ со која управува Џ.М. прегазил пешак во кој удрило друго возило управувано од маж. „Роботаксито“ застанало, а потоа се блокирало, па морало да биде подигнато за да се ослободи повредениот кој лежел под задното тркало.

Официјални лица во округот Сан Матео и Лос Анџелес се спротивставија на проширувањето и сакаат повеќе локални информации за тоа како може да функционира роботаксијата.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Рецептипред 4 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Во уникатната библиотека на гостиварецот Јанко Билбилоски: Ретки и први изданија, буквари, читанки, монографии…Полици кои сведочат за времиња, луѓе, настани

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 3 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена