Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во кои европски земји има најдобар квалитет на вода за капење?

Објавено

на

  Непосредно пред почетокот на летната сезона на одмори, Европската комисија (ЕК) објави извештај за квалитетот на водите за капење во земјите членки на ЕУ, како и за Албанија и Швајцарија.

  Во кои европски земји има најдобар квалитет на вода за капење?

  Најновиот годишен извештај за квалитетот на водите за капење во Европа, заснован е на податоците од 2018 година, но сепак е добар показател каде летово може да се најдат најквалитетните води.

  Најголем процент 95,4% – од вкупно 21,831 места за капење кои се контролираат во 28 земји членки на ЕУ ги исполнуваат минималните стандарди за квалитет, се наведува во годинешниот извештај на Европската комисија и Агенцијата за животна средина.

  Во четири земји, нешто повеќе од 95% од местата за капење имаат вода со одличен квалиет. Кипар 99,1%, Малта 98,9%, Австрија 97,3% и Грција 97%. Хрватска се наоѓа во самиот врв со 94,4%, додека овој процент во Словенија изнесува 87,2%.

  Во Албанија 62% од капачките капацитети имаат одличен квалитет на вода. Во Бугарија овој процент изнесува 52,6%, а во Романија 56%.

  Сите области за капење опфатени со извештајот во Кипар, Грција, Латвија, Луксембург, Малта, Романија и Словенија имале најмалку, доволно добар квалитет на водата во 2018 година.

  Три земји со најголем број на места за капење кои се со слаб квалитет на вода имаат: Италија (89 или 1,6%), Франција (54 или 1,6%) и Шпанија (50 или 2,2%). Во овие земји, процентот на вода за капење со одличен квалитет на вода е 90% за Италија, 78,8% за Франција и 87% за Шпанија.

  Во споредба со 2017 година, бројот на местата за капење со лош квалитет на вода е намален во Франција (од 80 на 54), додека во Италија (од 79 на 89) и во Шпанија (од 38 на 50).

  Контаминацијата на водата за капење со фекални бактерии претставува ризик за здравјето на луѓето, посебно кога станува збор на местата за капење. Пливањето во контаминирана морска вода и езера може да доведе до разни болести. Главните причини за загадување се отпадните води од земјоделските стопанства и обработлицото земјиште. Овој вид на загадување се зголемува во време на поројни дождови и поплави, што доведува до испуштање на отпадните и контаминирани вода во реките и мориња, велат од ЕК.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  АНКЕТА

  По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

  Резултати од анкетата

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 12 минути

  Паднал и тешко се повредил при скијање во Маврово

  Вестипред 59 минути

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Гостиварпред 2 часа

  Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

  Вестипред 3 часа

  Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

  Гостиварпред 16 часа

  Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

  Македонијапред 17 часа

  Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

  Вестипред 20 часа

  Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

  Гостиварпред 21 час

  10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

  Гостиварпред 22 часа

  Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

  Гостиварпред 23 часа

  Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

  Македонијапред 24 часа

  Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

  Вестипред 1 ден

  Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 1 недела

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Занимливостипред 6 дена

  НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена