Поврзи се со нас

Гостивар

Во ковид одделенијата во Гостивар се лекуваат 29 пациенти, денес потврдени 3 нови случаи

Објавено

на

Во последните 24 часа се направени 378 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. По региони во:
-Скопје 22
-Куманово 2
-Прилеп 1
-Тетово 1
-Струга 7
-Охрид 3
-Кавадарци 4
-Гостивар 3
-Македонски Брод 1
-Ресен 1
-Неготино 1
Починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје (53, 71, 72, 74 и 69г.), еден од Прилеп (72г.), еден од Тетово (53г.), еден од Кавадарци (52г.), два пациенти од Гостивар (70 и 65г.), еден пациент од Струмица (72г.) и еден пациент од Делчево (78г.).Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 526 оздравени пациенти од:
-Скопје 295
-Куманово 13
-Штип 7
-Прилеп 39
-Тетово 12
-Струга 3
-Велес 4
-Битола 9
-Охрид 33
-Кавадарци 41
-Гостивар 9
-Гевгелија 4
-Струмица 16
-Крива Паланка 3
-Кочани 2
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 2
-Валандово 6
-Кратово 1
-Свети Николе 2
-Кичево 4
-Ресен 2
-Неготино 17
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 519 пациенти позитивни и суспектни на коронвирусот. Во ковид одделенијата во гостиварската болница, според податоците од МЗ хоспитализирани се вкупо 29 пациенти.
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена