Поврзи се со нас

Гостивар

Во Македонија 86 нови ковид случаи, во Гостивар 4

Објавено

на

  Во последните 24 часа направени се 2.359 тестови, а регистрирани се 86 нови случаи на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство. По региони:
  • Скопје – 46
  • Битола – 23
  • Прилеп и Гостивар – по 4
  • Куманово, Кавадарци и Велес – по 2
  • Струмица, Кичево и Виница – по 1
  Од вкупниот број на позитивни ( 86 ), регистрирани се 9 реинфекции.
  Во текот на изминатите 24 часа регистрирано е едно починато лице од Битола (80г), починато во болничку услови. Кај лицето се регистрирани коморбидитети.
  Регистрирани сe 105 оздравени пациенти од:
  • Скопје – 55
  • Битола – 21
  • Штип – 5
  • Кавадарци – 4
  • Охрид и Радовиш – по 3
  • Прилеп, Куманово, Струмица и Берово – по 2
  • Гостивар, Велес, Виница, Неготино, Делчево и Пехчево – по 1
  Направени се 2.359 тестови преку:
  ИЈЗ-151, ЦЈЗ Скопје-87, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-22, ЦЈЗ Тетово-16, ЦЈЗ Куманово-27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-7, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–77, Жан Митрев (Филип Втори)-39, Авицена-40, Биотек-55, Систина-43, лабораторија Лаор-40, Синлаб-9, Ремедика-6, Плодност-13, Генеа-33, Никоб Лаб-287, ВФВ Медикал-12, Ели Медика Плус-11, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–33, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-16, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.269.
  Досега во земјата се направени вкупно 2.003.269 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.964, бројот на оздравени пациенти е 298.916, на починати е 9.266, а бројот на активни случаи изнесува 782.
  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 8 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 9 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 12 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 13 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 15 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 15 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 16 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 17 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 19 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 20 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 21 час

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена