fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Во Македонија најголем дел од вакцинираните против ковид примиле Спутник

Објавено

на

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до 2 мај 2021, тестирани се вкупно 14.975 материјали, а регистрирани сe 2.076 нови позитивни случаи од 34 градови во државата. Процентот на новозаразени е со намалување од 39,7% во однос на минатата недела.

Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (857; 41,5%).

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 (781). Голем број на заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од 50-59 (349), 40-49 (333), 30-39 (323) и 20-29 (172). Најмал број е регистриран кај децата од 0-9 (33) и 10-19 години (85).

По добиени 2 негативни теста за присуство на SARS-CoV-2 или со употреба на новиот алгоритам, со статус „оздравени“ се стекнале 4.012 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување, со намалување од 34,5% во споредба со минатата недела.

Пријавени се 167 смртни случаи од 22 градови, 20,9% помалку во однос на минатата недела. Во однос на возраста, 150 лицa биле над 60 години, 15 лица на возраст од 50-59 години и по едно лице од возрасните групи од 30-39 и 40-49 години.

Во однос на вакцинацијата во извештајот се наведува дека заклучно со 2 мај со Pfizer/Biontech вакцинирани се вкупно 19.858 (15.933 со прва доза и 3.925 со втора доза), со Sputnik V се вакцинирани 34.177 (22.768 со прва доза и 11.409 со втора доза), со вакцината на AstraZeneca вкупно се вакцинирани 21.949 лица и со Sinopharm се вакцинирани 953 лица.

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!