Поврзи се со нас

Гостивар

Во Маврово и Ростуше учебната година започна според предвиденото

Објавено

на

  Денеска навреме започна школската учебна година за учениците од општина Маврово и Ростуше.

  Градоначалникот Медат Куртовски, ги посети сите основни училишта во 0пштината, посакувајќи им на учениците успешна учебна година и што побрзо враќање на сите ученици во школските клупи.

  „На сите првачиња, кои за прв пат седнаа во училишните клупи, им посакувам пред се многу здравје, успешен училишен старт во деветгодишниот образовен маратон кој им започна денес, во малку поинакви услови од претходните“, честиташе градоначалникот.

  Во основните училишта во Општина Маврово и Ростуше, започна новата учебна година за учениците до трето одделение со физичко присуство на следење на наставата. Воспитно образовниот процес во сите училишта каде се одвива настава со физичко присуство започна со претходна дезинфекција на рацете, обувките како и мерење на телесна температура на сите ученици, како дел од протоколите за успешна и безбедна реализација на наставата во услови на Ковид-19, информираа од општината.

  Наставата во општинските основни и подрачни училишта се одвива спроред одредениот начин на МОН.

  ОУ Блаже Конески – Скудриње наставата до трето одделение ќе се одвива со физичко присуство, додека од четворто до деветто одделение ќе се одвива преку онлајн настава. Додека во подрачните училишта во с. Присојница и с.Аџиевци настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до петто одделение.

  Наставата во ОУ – Хајан Селмани до петто одделение ќе се одвива со физичко присуство на учениците, додека од шесто до деветто одделение ќе се одвива преку онлајн настава. Додека во подрачните училишта во с. Требиште настава со физичко присуство ќе следат од прво до деветто одделение.

  Во с.Велебрдо и с.Јанче настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до петто одделение.

  Наставата во ОУ – Јосип Броз Тито Жировница од прво до петто одделение ќе се одвива со физичко присуство на учениците, додека учениците од шесто до деветто одделение ќе се одвива преку онлајн настава. Додека во подрачните училишта во с. Врбјани и с. Сенце наставата ќе се одвива со физичко присуство на сите ученици.

  Наставата во ОУ – Денче Дејаноски Маврово и подрачните училишта во с. Врбен и с. Нистрово наставата ќе се одвива со физичко присуство на сите ученици.

  Советот на Општина Маврово и Ростуше на 45-та седница, на барање на директорите на општинските основни и средни училишта, кои претходно ги обезбедија сите неопходни услови во сите училишни згради за оддржување на настава со физичко присуство на учениците, како и со добиени позитивни мислења за условите во училишните објекти за оддржување на настава со физичко присуство на учениците, од Државниот просветен и Државниот санитарен инспекторат.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 37 минути

  Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

  Локални избори 2021пред 3 часа

  Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

  Вестипред 5 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 7 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 8 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 9 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 11 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 11 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 12 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 13 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 1 ден

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 9 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!