Поврзи се со нас

Гостивар

Во Маврово ќе се одбележат 42 години од упокојувањето на Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Доситеј

Објавено

на

По повод 42 години од Блаженото упокоение на Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Доситеј, (прв Архиепископ на возобновената Охридска Архиепископија во МПЦ), во сабота на 20-ти мај во црквата „Свети Никола“ во Маврово, со почеток во 8 часот ќе се служи света заупокоена литургија.

По литургијата ќе се служи парастос, по кој ќе следи собир во чест на г.г. Доситеј.

Во чест на мавровецот г.г. Доситеј група планинари од Маврово организираа и планинарски марш до врвот Сандакташ 1983 мнв кој се наоѓа на планината Бистра и од кој се простира прекрасна панорама кон Мавровското Езеро и мавровскиот регион.

Со настанот односно одбележувањето на Св. Никола Летен, неофицијално се означува и почеток на богатите културни, спортски и традиционални летни манифестации преку кои посетителите имаат можност да ги искусат традициите и убавините во мавровскиот крај.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена