fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во Маврово одбележана 66-годишнината од снежната трагедија

Објавено

на

  • Shqip

Традиционално одбележување на годишнината од Мавровската снежна трагедија. Пред споменикот на градителите во близина на браната, утрово се одржа пригоден собир и беа положени букети цвеќе. Настанот го организираше ХЕС „Маврово“, во спомен на загинатите градители на хидроенергетскиот систем Маврово, граничари и месно население, во снежните лавини од 1956 година.

„Како и секоја година, на денешен ден се собираме да одадеме почит на загинатите градители. Денес се навршуваат 66 години од таа февруарска трагедија, кога од снежните лавини што го зафатија мавровскиот регион загинаа 52 градители на системот, граничари и месно население. Со ова одбележување, сакаме да им дадеме до знаење на сите наши вработени, дека луѓето што загинаа во оваа трагедија вечно не задолжија, положувајќи ги своите животи“, рече Ѓорѓи Божиновски, директор на ХЕС „Маврово“.

Букети цвеќе положија делегаии на ХЕС Маврово, Општина Маврово Ростуше, НП Маврово, Комуналното претпријатие Марово и Сојуз на акцијаши.

Одбележувањето во Маврово се заокружи со едноминутно молчење, во знак на почит кон оние кои ги загубиле своите животи во трагедијата во периодот на изградбата на хидроенергетскиот систем.

Февруарската снежна трагедија е една од најголемите предизвикани од временска непогода на нашето подрачје. Се случила во околината на селата Рибница, Торбешки мост и Стрезимир. Од стотина луѓе, колку што биле затрупани со лавините, спасувачките екипи успеале да извлечат половина до нив.

Споменикот на градителите е подигнат во 1970 година, а ја симболизира нивната храброст и пожртвуваност. Во чест на загинатите градители, секоја година се организира и меѓународен натпревар во нордиско скијање, Мавровски меморијал.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Технологијапред 4 часа

Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

Гостиварпред 5 часа

Куче скитник нападнало гостиварец

Македонијапред 7 часа

ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Вестипред 8 часа

СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

Гостиварпред 10 часа

Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

Македонијапред 11 часа

Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

Македонијапред 11 часа

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Спортпред 12 часа

Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

Гостиварпред 13 часа

Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

Македонијапред 15 часа

Државни субвенции за рурален туризам

Вестипред 17 часа

Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

Гостиварпред 18 часа

Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

Гостиварпред 6 дена

Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Гостиварпред 2 недели

Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

Гостиварпред 1 недела

Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

Гостиварпред 1 недела

Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

Гостиварпред 2 недели

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Гостиварпред 2 недели

Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

Гостиварпред 2 недели

Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

Гостиварпред 2 дена

Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

Гостиварпред 6 дена

74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

Спортпред 1 недела

КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

Гостиварпред 5 дена

Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

Спортпред 5 дена

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 1 недела

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 1 месец

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 1 месец

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 1 месец

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 2 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 2 месеци

Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

Спортпред 3 месеци

Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена