Поврзи се со нас

Гостивар

Во Маврово Ростуше од 5.042 граѓани, 1.073 се во графата „други неспомнати“ за националност

Објавено

на

Според податоците од Пописот 2021, кои беа објавени денес, во Општина Маврово Ростуше живеат 5.042 граѓани. Она што паѓа во очи во статистиката за оваа општина е големата бројка на лица кои според националноста се наоѓаат во графата „други неспомнати“ , а ги има вкупно 1.073. За споредба, Охрид и Струга со околу 51.000 илјада население, во таа графа имаат од 2.000 до 2.400 лица.

Најголем дел од попишаното население во Маврово Ростуше се изјасниле како Турци (1.555) и Македонци (1.474) , потоа 470 како Албанци, 35 Бошњаци, 6 Срби, 3 Роми, 2 Власи, 18 не се изјасниле и 1 непознато.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Занимливостипред 5 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 8 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 10 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 10 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 12 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 13 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 14 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 15 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 16 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 5 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Në Mavrovë Rostushë nga 5.042 qytetarë, 1.073 janë në rubrikën “të tjera të pa përmendura” për kombësi.

Објавено

на

Sipas të dhënave nga Regjistrimi 2021, të cilat janë publikuar sot, në Komunën e Mavrovës Rostushë jetojnë 5.042 qytetarë. Ajo që bie në sy në statistikat për këtë komunë është numri i madh i personave që sipas kombësisë janë në rubrikën “të tjerët nuk përmenden”, dhe janë gjithsej 1.073. Për krahasim, Ohri dhe Struga me rreth 51.000 mijë banorë, në atë kolonë kanë nga 2.000 deri në 2.400 banorë.

Shumica e popullsisë së regjistruar në Mavrovë Rostushë janë deklaruar si turq (1.555) dhe maqedonas (1.474), pastaj 470 shqiptarë, 35 boshnjakë, 6 serbë, 3 romë, 2 vllehë, 18 nuk janë deklaruar dhe 1 i panjohur.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена