fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во наредните две недели во Гостивар ќе се засадат 100 дрвца донација од фирми

Објавено

на

Неповолните временски прилики го одложија почетокот на акцијата за засадување на дрвца во Гостивар, која требаше да се случи во рамки на одбележувањето на Денот на екологијата, 21 Март. Активностите сепак ќе се спроведат во текот на наредниот период. Од Здружението ГвЕко најавија дека предвидено е во следните две недели на различни локации да бидат засадени стотина дрвја, донација од гостиварски компании и граѓани.

„Трета година по ред, со голема поддршка на Општина Гостивар и претпријатието за паркови и зеленило спроведуваме акции за раззеленување на градот и околината, што е навистина за поздравување. Секоја пролет и есен садиме нови дрвца, денес за жал поради времето не ја почнавме акцијата, но во идните две недели ќе се засадат 100 дрвја, донации од компании и граѓани. Горда сум што фирмите и граѓаните од Гостивар покажуваат таква почит и култура и сакаат да придонесат за чиста животна средина“, рече Валентина Штерјоска од здружението ГвЕко.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!