Поврзи се со нас

Гостивар

Во наредните две недели во Гостивар ќе се засадат 100 дрвца донација од фирми

Објавено

на

Неповолните временски прилики го одложија почетокот на акцијата за засадување на дрвца во Гостивар, која требаше да се случи во рамки на одбележувањето на Денот на екологијата, 21 Март. Активностите сепак ќе се спроведат во текот на наредниот период. Од Здружението ГвЕко најавија дека предвидено е во следните две недели на различни локации да бидат засадени стотина дрвја, донација од гостиварски компании и граѓани.

„Трета година по ред, со голема поддршка на Општина Гостивар и претпријатието за паркови и зеленило спроведуваме акции за раззеленување на градот и околината, што е навистина за поздравување. Секоја пролет и есен садиме нови дрвца, денес за жал поради времето не ја почнавме акцијата, но во идните две недели ќе се засадат 100 дрвја, донации од компании и граѓани. Горда сум што фирмите и граѓаните од Гостивар покажуваат таква почит и култура и сакаат да придонесат за чиста животна средина“, рече Валентина Штерјоска од здружението ГвЕко.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена