Поврзи се со нас

Спорт

Во недела ќе се одржи 21-от меморијален турнир во кошарка „Другарите за Игор 2023“

Објавено

на

Во 2012 година на Десеттиот меморијален натпревар „Другарите за Игор“ гостуваше кошаркарската репрезентација на Македонија.

Утре, (недела, 4 јуни, 2023) во спортската сала на СОУ ,,Гостивар” во Гостивар ќе се одржи традиционалниот 21-ви по ред меморијален турнир во кошарка „Другарите за Игор“. Турнирот го организираат другарите на Игор, под покровителство на КК Гостивар.

Годинава учество ќе земат младинските екипи на КК Гостивар, КК Тетекс, КК Љуботен и КК Мариф. Почетокот е закажан во 12 часот.

Настанот како и секоја година ќе биде од хуманитарен карактер, влезниците ќе се продаваат по 50 денари, а сите собрани средства ќе бидат донирани во хуманитарни цели во Гостивар. Истиот се организира во спомен на прерано починатиот гостиварски кошаркар Игор Билески, кој животот го загуби трагично во сообраќајна несреќа на 9 јуни, 2002 година.

Другарите за Игор – 2017 година.

Другарите за Игор – 2018 година

Другарите за Игор – 2019 година.

Другарите за Игор – 2021 година.

Другарите за Игор – 2022 година.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена