Поврзи се со нас

Гостивар

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Објавено

на

Свечен чин на радост на сите верници, претстои во полошкото село Стечне. Во недела на 18 септември, во селото ќе се изврши осветување на црквата Света великомаченица Екатерина.

Чинот на осветувањето ќе започне во 8,00 часот, а со него ќе чиноначалствува Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, во сослужение на повеќе свештенослужители од тетовското архиерејско намесништво и од Милетинската парохија, по што ќе следува и свечена литургија. Настанот ќе заврши согласно верските традиции со свечена трпеза на љубовта.

Ден претходно, на 17 септември во сабота, од 17 часот ќе се отслужи вечерна богослужба и ќе се изврши водосвет, по што ќе следува култрурно уметничка програма.

Изградбата на црквата која единствена во Македонија го носи името на Света Екатерина започна во 2013 година, кога е осветен камен-темелникот од страна на тогашниот митрополит Полошко-кумановски Кирил. Се наоѓа над самото село, на ридот Чука спроти Стенчевската тврдина и е четврта црква која го краси ова село од Горни Полог.

Црковниот одбор на село Стенче и парохискиот свештеник протореј Ненад Ѓорѓески ги повикуваат сите верници да присуствуваат на овој величествен чин.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 8 часа

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Занимливостипред 10 часа

Научници регистрираа радиосигнал од далечната вселена

Македонијапред 11 часа

Таравари: Ако Владата ги прифати нашите точки ќе се договориме скоро, ако не ќе продолжиме во опозиција

Гостиварпред 14 часа

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Македонијапред 14 часа

Горивата со повисоки цени од полноќ

Македонијапред 15 часа

Ковачевски: Уставните измени не се последната голема и тешка одлука на патот кон ЕУ

Гостиварпред 16 часа

Фатени пијани возачи во Гостивар, имало и одбивање за алкотест

Гостиварпред 17 часа

Утре средба Ковачевски – Таравари за влез на АА во Владата

Гостиварпред 18 часа

Нов напад од куче скитник на иста улица во Гостивар

Колумнипред 19 часа

ПЕТ ПРАШАЊА ДО ВЛАДАТА – Колумна на Бранко Азески

Гостиварпред 20 часа

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Македонијапред 20 часа

Јануарските пензии легнуваат на сметка на пензионерите од денес

Гостиварпред 21 час

Деновиве ќе владее променливо облачно и студено време

Занимливостипред 1 недела

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 4 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 2 недели

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 2 дена

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 1 недела

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 1 недела

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Приведен гостиварец поради нарушување на јавен ред и мир

Здравје и убавинапред 2 недели

Газираните сокови придонесуваат за ќелавост кај мажите

Гостиварпред 2 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 4 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена