Поврзи се со нас

Вести

Во новиот состав на Советот на општина Гостивар ќе има десет жени

Објавено

на

 

Од вкупно 31 член, колку што според законот се одредени за општинскиот совет на  Гостивар, десет ќе бидат припаднички на понежниот пол.

Во советничката група на ДУИ од вкупно девет члена – четири се од женски пол: Гентјана Бектеши, Мајлинда Адеми, Луиза Селими и Џенета Хусеини. Партијата Алијансата за Албанците од седум советници има три жени: Ернеза Ајрули Адбули, Њомза Шаќири и Леухана Беќири,  По една советничка има во советничките групи на СДСМ: Соња Дамјановска, на ВМРО ДПМНЕ: Јасмина Василеска и на Коалицијата Алијанса за Албанците (НДП и Унитети): Лулјета Хазири, која беше и единствен носител на листа од женски пол на изборите во Гостивар. Останатите партии БЕСА и двете турски партии немаат женски членови во Советот.

Од она што може да се забележи на прв поглед е дека меѓу новите советнички како професија доминира просветната работа, односно ги има учителки и наставнички.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена