Поврзи се со нас

Македонија

Во октомври и ноември ќе завршат сите процеси за учебниците, вели Шаќири

Објавено

на

Очекувам во месеците октомври и ноември, сите процеси за сите учебници за основно и средно образование, да завршат во националната Комисија но и во процесот на печатење, изјави министерот за образование и наука Јетон Шаќири.

Тој во изјава за медиумите во Битола предочи дека проблемот со учебниците е од порано и не само во оваа учебна година.

-Проблемот со учебниците не е само од оваа учебна година. Ние во претходната учебна година почнавме со нов концепт за основно образование и со нови учебни програми. Тој концепт минатата година беше само за прво и четврто одделение. Во прво одделение имавме материјали кои претходната година ги изработи Бирото за развој на образование, а за четврто одделение имавме печатени и дигитални материјали. Кога почнав да ја вршам функцијата министер, граѓаните бараа беа печатените учебници да се вратат во процесот. Јас ја поддржав дигитализацијата но исто така реков дека ќе ги вратиме и печатените учебници, а за да тоа се случи потребно беше да се формира национална Комисија која треба да го има пред вид Законот за учебници. Комисијата веќе има одобрени учебници, завршуваме со процесот на жалби за економски оператор, а по затворање на овој процес и одобрување на учебници, очекувам во месеците октомври и ноември, сите процеси за сите учебници да завршат во националната Комисија но и во процесот на печатење, истакна министерот Шаќири и додаде дека проблемот за учебници не е само за основното, туку и во средното образование.

Министерот Шаќири за време на посетата на Ректоратот при УКЛО-Битола најави формирање на Совет кој ќе ги решава проблемите со учебниците.

-Мислам дека во најбрзо време ќе формираме Совет за целиот проблем кој не е проблем само за оваа учебна година, и тој мора конечно да се реши за цело основно и средно образование. Со формирањето на Советот ќе се координираат сите активности бидејќи се не зависи од МОН туку и од други институции, посочи министерот Шаќири.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Верувале или не ?!пред 11 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 14 часа

Рок до 5 декември за супервештачењето за несреќата кај Ласкарци

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар уапсени две лица и спроведени во затвор

Македонијапред 15 часа

Катастарските услуги поскапени во просек за 25 до 30 % и се на реално ниво, вели Тунџев

Спортпред 16 часа

Натпреварите од СП во Катар од денес во нови термини

Гостиварпред 17 часа

Мајка од Гостивар ја пријавила ќерката за исчезната

Македонијапред 18 часа

Почина неврохирургот Д-р Јовица Угриновски

Гостиварпред 18 часа

Пожарникарите локализираа пожар во куќа во Гостивар

Македонијапред 19 часа

Претседателката на судски совет Црвенковска си поднесе неотповиклива оставка

Македонијапред 21 час

МОН: Дел од новите учебници за основно испорачани, родителите да не се трошат за копирање

Македонијапред 22 часа

Месна индустрија: Ако се укинат давачките на увозните суровини поевтинување на производите за над 10%

Македонијапред 1 ден

Исплата на ноемвриските пензии од утре

Вестипред 1 ден

Наставниците биле под поголем стрес отколку здравствените работници за време на пандемијата

Гостиварпред 3 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 7 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 4 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 7 дена

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Што, како, каде?!пред 2 недели

„ЈК Травел“ и „СН финансии“ од сега достапни и во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Пронајден хероин кај лице од гостиварско

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена