Поврзи се со нас

Вести

Në komunën e Vrapçishtit jetojnë 19.842 banorë, mbi 15.100 janë shqiptarë, 3.099 turq, 875 maqedonas…

Објавено

на

Sipas të dhënave nga Regjistrimi 2021, të cilat janë publikuar sot, numri i popullsisë rezidente në Komunën e Vrapçishtit është 19.842 banorë, prej tyre 9.744 meshkuj dhe 10.098 femra.

Sipas kombësisë, 875 janë maqedonas, 15.109 shqiptarë, 3.099 turq, 3 romë, 6 serbë, 9 boshnjakë, 6 janë në rubrikën “të tjerët nuk përmenden”, 1 i panjohur.

Sipas statistikave të regjistrimit, në territorin e Komunës së Vrapçishtit janë 5.155 amvisëri dhe 7.509 banesa.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Гостивар

Во Општина Врапчиште живеат 19.842 лица, над 15.100 се Албанци, 3.099 Турци, 875 Македонци…

Објавено

на

Според податоците од Пописот 2021, кои беа објавени денес, бројот на резидентно население во Општина Врапчиште изнесува 19.842 граѓани, од кои 9 744 машки и 10.098 женски лица.

Според националност 875 се Македонци, 15.109 Албанци, 3.099 Турци, 3 Роми, 6 Срби, 9 Бошњаци, 6 се во графата „други неспомнати“, 1 непознато.

Согласно статистиката од пописот, на подрачјето на Општина Врапчиште има 5.155 домаќинства и 7.509 станови.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена