Поврзи се со нас

Гостивар

Во основните училишта во Гостивар започна уписот на првачиња

Објавено

на

  Од денес (4 мај) официјално започна уписот на деца во прво одделение. Запишување на првачиња што ќе се спроведува во текот на целиот месец мај, годинава има неколку новини. Документите за упис, освен директно во училиштата, може да се поднесуваат и електронски, преку системот e-uslugi.gov.mk. Исто така, новина е што покрај вообичаените потврди и лична документација, (извод од матична книга на родени, копија од лична карта на еден од родителите, потврда за примени вакцини, потврда за стоматолошки преглед) годинава треба да се достави и потврда за извршен очен преглед.

  Основните училишта во Гостивар ги отворија вратите за првоодделенците и се подготвени да ги спроведат уписите.

  „По продолжениот викенд, денес официјално започна уписот во прво одделение. Од оваа година новина е што родителите треба да достават и потврда од офталмолог, а со оглед дека претходно не беа известени за ова, може потврдата да ја донесат и дополнително, најдоцна до почеток на новата учебна година. Уписот може да се направи директно во училиштето или онлајн, а документите ги разгледува посебна комисија. Родителите имаат навика да доаѓаат лично во училиште со децата за запишување, и секако треба време за да се создаде нова навика, па како ќе биде сега, ќе видиме“, рече Шпреса Усеини, директорка на ОУ „Исмаил Ќемали“ во Гостивар, каде во централното училиште ќе се формираат четири паралелки со првачиња.

  Училиштата се должни да ја почитуваат и одлуката за реонизација, што ја донесе Советот на општина Гостивар на последната седница. Со неа е определено кое дете во кое училиште треба да тргне во прво одделение, според местото на живеење. Реонизацијата е со цел да има порамномерна распределба на ученици.

  Во прво одделение во новата учебна година се запишуваат деца родени во 2015-та година. По барање на родителот, може да се запишат и деца кои ќе полнат 6 до 31 јануари 2022, но со добиено мислење од педагог и психолог од училиштето.

  Уписите со доаѓање во училиштата ќе се одвиваат со посебен протокол за заштита од коронавирус. Задолжително е носење маски, одржување на растојание од два метри, дезинфекција, проветрување на просторијата за разговор и слично.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 10 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 11 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 12 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 13 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 13 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 13 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 14 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 14 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 16 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 17 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!