fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Во петок промоција на „Чист Хероин“ од гостиварецот Дејан Крстески

Објавено

на

На 21 септември (петок), во галеријата „Култ“ во Гостивар, ќе се одржи промоција на збирката раскази „Чист Хероин“ од гостиварецот Дејан Крстески, во издание на ПНВ Публикации.

Во „Чист Хероин“ се поместени 40-тина раскази, во кои се мешаат безброј општочовечки потраги и филозофски прашања со длабоки лични знаења и доживувања на низа разбранувани емотивни состојби. Авторот и покрај нивната комплексност, успева  едноставно и јасно да ги објасни, така што ништо не ја запира пораката да стигне дирекно до читателот. Писателот на еден надреален и фантастичен начин, отсликува еден поинаков свет, во кој ограничувањата се измислен конструкт, а темнината е во секој од нас.

Дејан Крстески е добитник на многу литературни награди и признанија, меѓу кои и наградата за една од најчитаните книги во 2017 година од страна на Македоника и Унеско за книгата: „Луѓе без лица“. Песната, „Последната книга“, беше избрана за една од најдобрите творби, по повод „Ден на Читателот“, од страна на НУБ „Климент Охридски- 2017“.

Збирката раскази „Чист Хероин“, која е трето книжевно остварување на авторот, неодамна беше промовирна во Скопје. Промоцијата во Гостивар започнува во 19 часот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!