Поврзи се со нас

Вести

Во петок состанок на Комисијата за заразни болести, ќе има ли нови мерки?

Објавено

на

Комисијата за заразни болести ќе одржи состанок во петок, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

На состанокот ќе бидат слушнати предлозите и согледувањата по последните анализи на КОВИД-состојбата во земјата, но Филипче лично смета дека нови рестриктивни мерки не се потребни, доволно е да се почитуваат протоколите и да се зголеми процентот на вакцинација.

Министерот информираше и дека денеска е испратено писмо до сите матични лекари да ги повикаат своите невакцинирани пациенти.

-Со членовите на Комисијата сме во континуирана комуникација и во периодот додека беше ситуацијата прилично мирна. Освен размена на информации, така се евалуираше и потребата за официјален состанок. Во петок ќе има состанок согласно новите анализи. Во однос на мерките, ќе ги слушнеме предлозите и согледувањата. Јас сметам дека терба да продолжат превентивните мерки и да се зголеми процентот на вакцинација. Денеска испративме писмо до сите матични лекари да ги повикаат своите невакцинирани пациенти, рече Филипче, одговорајќи на новинарски прашања.

Тој повтори дека еден од главните критериуми за воведување нови мерки ќе биде ризикот во болничките капацитети кој засега не е евидентиран.

-Клучен е опфатот на вакцинацијата. Тоа и почитувањето на превентивните мерки и протколи, се излезот од кризата, повтори Филипче.

Филипче на прес-конференцијата соопшти дека за 25 проценти е зголемен бројот на КОВИД-случаите, а расте, како што рече, и факторот на преносливост што е јасен индикатор дека ќе има промена на релативно стабилната епидемиолошка ситуација. Се зголемува и бројот на хоспитализирани пациенти, но добро е, истакна, што нема голем притисок врз болниците. Според Филипче, во вакцинацијата има стагнација. „Граѓаните мора да се свесни дека тоа е единствениот начин за излез од кризата.“, рече тој.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 2 часа

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 3 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 4 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 18 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 21 час

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 21 час

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 24 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 1 ден

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Të premten mbledhje të Komisionit për sëmundje ngjitëse, a do të ketë masa të reja?

Објавено

на

Komisioni për sëmundje ngjitëse do të mbajë mbledhje të premten, njoftoi ministri i shëndetësisë Venko Filipçe.

Në mbledhjen do të dëgjohen propozimet dhe shqyrtimet pas analizave të KOVID-gjendjes në vend, por Filipçe personalisht konsideron se masa të reja restriktive nuk janë të nevojshme, është e mjaftueshme të respektohen protokollet dhetë zmadhohet përqindja e vaksinimit.

Ministri informoi dhe se sot është e dërguar letër deri te të gjithë mjekët amë ti thirrin pacientët e tyre të pavaksinuar.

-Në anëtarët e Komisionit jemi në komunikim të vazhdueshëm edhe në periudhën kur situata ishte relativisht e qetë. Përveç shkëmbimit të informacioneve, ashtu evaluohej edhe nevoja për takim zyrtar. Të premten do të ketë takim në përputhje me analizat e reja. Në lidhje me masat, do t’i dëgjojmë propozimet dhe shqyrtmet. Unë konsideroj se duhet të vazhdojnë masat preventuve dhe të zmadhohet përqindja e vaksinimit. Sot dërguam letër deri te të gjithë mjekët amë ti thirrin pacientët e tyre të pa vaksinuar, tha Filipçe, duke u përgjigjur në pyetjet gazetareske.

Ai përsëriti se një nga kriteret kryesore për vendosje të masave të reja do të jetë rreziku në kapacitetet spitalore i cili deri deri tash nuk është i evidentuar.

-Është kyçe përfshirja e vaksinimit. Kjo dhe respektimi i masave dhe protokolleve preventive, janë rrugëdalja nga kriza, përsëriti Filipçe.

Filipe në pres konferencën njoftoi se për 25 përqind është zmadhuar numri i Kovid-rasteve, kurse rritet, siç tha, dhe faktori i transmetimit që është indikator i qartë se do të ketë ndryshim të situatës epidemiologjike relativisht stabile. Rritet edhe numri i pacientëve të hospitalizuar, por është mirë, theksoi që nuk ka presion mbi spitalet. Sipas Filipçe,në vaksinim ka stagnim. “Qytetarët duhet të jenë të vetë se kjo është mënyrë e vetme për dalje nga kriza.”, tha ai.

Популарно изминативе 100 дена