Поврзи се со нас

Македонија

Во понеделник 3.000 граѓани ќе примат вакцина Спутник во салата „Борис Трајковски“ во Скопје

Објавено

на

Процесот на масовна вакцинација ќе започне во понеделник во Арената „Борис Трајковски“, каде е планирано да се вакцинираат нешто помалку од 3.000 граѓани“, најави денес министерот за здравство, Венко Филипче.

Како што истакна министерот на овој пункт, вакцинацијата ќе се одвива со руската Спутник, а ќе бидат опфатени вработени во МВР, АРМ, во јавни служби кои имаат голем број на контакти, новинари и другите групи, согласно Националниот план за имунизација.

„Околу 4000 луѓе на ден во просек ќе се вакцинираат вкупно на сите пунктови низ државата, вклучувајќи го овој пункт за вакцинација. Благодарност до менаџментот на Салата Борис Трајковски посебно на компанијата А1 коишто ги ставија на располагање сите капацитети во смисла на тоа да се обезбеди бесплатно пристап до интернет, технички ги опремија пунктовите со лаптопи, принтери итн. Апелирам граѓаните активно да се вклучат во процесот на вакцинација затоа што тоа е единствен начин да го победиме вирусот и да се вратиме на нашите нормални навики.“, рече Филипче.

Во спортскиот центар денес се одржа симулација на текот на спроведување на вакцинирањето со сите тимови. Граѓаните најпрво ќе влезат кај тимовите на Црвениот Крст, ќе одговорат на неколку прашања и ќе ја потпишат согласноста, по што преминуваат во еден од параваните за да ја примат вакцината. По вакцинирањето остануваат во салата уште 15-тина минути на опсервација.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 28 минути

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 1 час

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 4 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 5 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 6 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 7 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 8 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 8 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 9 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 11 часа

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 12 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 13 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 1 ден

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена