Поврзи се со нас

Македонија

Во пораст бројот на лица кои по втор пат фатиле корона

Објавено

на

Во периодот од 27 декември 2021 г. до 2 јануари 2022 г. Во земјава направени се вкупно 35.362 ковид тестови, а регистрирани сe 2.643 нови позитивни случаи од 34 градови во државата, за 37,6% повеќе во однос на претходната недела. Процентот на позитивност се движи од 6,0% до 9,0%, просечно 7,4%. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (1.422). Гостивар во посочениот период има 14 новозаразени. Податоците се содржани во последниот извештај на Институтот за јавно здравје.

Најзастапени меѓу новите случаи се на возраст од 30  до 49 години, а најмал број е регистриран кај возрасната група од 0-9 години.

Со статус „оздравени“ се стекнале 1.691 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување. Во текот на минатата недела вкупно се пријавени 133 реинфекции, со зголемување од 3 пати во однос на претходната недела.

Пријавени се 57 смртни случаи во 16 градови во текот на изминатата недела, за 35,7% повеќе во однос на претходната недела.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 48 минути

Гостиварец каснат од куче скитник

Локални избори 2022пред 2 часа

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за изборите за градоначалник на Маврово и Ростуше

Гостиварпред 4 часа

Физичка пресметка меѓу жители на Скудриње

Македонијапред 5 часа

Замрзната маржата на огревното дрво и пелетите

Локални избори 2022пред 6 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: СДСМ, Медат Куртовски има силна поддршка од граѓаните

Локални избори 2022пред 6 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: Промени, проекти, победи-порачува кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери

Македонијапред 8 часа

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e.GO, соопшти Владата

Македонијапред 8 часа

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

Македонијапред 9 часа

Бензините поевтинуваат од полноќ, цената на дизелот останува иста

Гостиварпред 10 часа

Уапсени 8 лица во Гостивар, се тепале и оштетиле угостителски објект

Гостиварпред 10 часа

Гори депонија во атар на гостиварско Беловиште

Вестипред 10 часа

Лебот во Македонија за една година поскап за 35%, има највисока цена во Западен Балкан

Рецептипред 12 часа

Напиток за енергија и здравје – Вкусен и корисен

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 6 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 3 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 1 недела

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Në rritje numri i personave të cilët për herë të dytë kanë kapur koronë

Објавено

на

Në periudhën prej 27 dhjetor 2021 deri më 2 janar 2022 në vend janë kryer gjithsej 35.362 teste për kovid dhe janë regjistruar 2.643 raste të reja pozitive nga 34 qytete të vendit, që është 37,6% më shumë se një javë më parë. Përqindja e pozitivitetit lëviz nga 6.0% në 9.0%, mesatarisht 7.4%. Shumica e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (1.422). Gostivari në periudhën e përmendur ka 14 të sapo infektuar. Të dhënat gjenden në raportin e fundit të Institutit të Shëndetit Publik.

Më të shpeshtat në mesin e rasteve të reja janë të moshës 30 deri në 49 vjeç, ndërsa numri më i ulët është regjistruar në grupmoshën 0-9 vjeç.

Statusin e “të shëruarit” e kanë fituar 1691 persona të shtruar apo të trajtuar në shtëpi. Gjatë javës së kaluar janë raportuar gjithsej 133 riinfeksione, një rritje prej 3 herë krahasuar me javën e kaluar.

57 vdekje u raportuan në 16 qytete gjatë javës së kaluar, 35,7% më shumë se një javë më parë.

Популарно изминативе 100 дена