Поврзи се со нас

Гостивар

Во пораст ракот на дојка кај жените, трибина во Гостивар за подигнување на свеста

Објавено

на

Апел за редовни самопрегледи и медицински прегледи, контроли и поголема грижа за здравјето упатија лекарите до жените на трибината која се одржа вечерва во Гостивар под мотото „Да ја подигнеме свеста за рак на дојка“. Стручните лица посочуваат дека се бележи зголемување на бројот на жени со карцином на дојка и дека клучен фактор за успешно излекување е навременото откривање и третман.

„Превенција на карциномот воопшто и на карциномот на града е што порано дијагностицирање. Значи жените треба да практикуваат самопрегледи и ова е најбитно за да може да реагираат кај лекарите доколку има потреба, потоа да прават ехо и мамографија. За жал во последно време има еден благ пораст на бројките кои ги имаме на жени со карцином на града.“, рече онкологот Илир Исмаили, еден од говорниците на трибината.

Настанот го организираше Одделението за социјална, здравствена и детска заштита на Oпштина Гостивар во соработка со Здружението на пациенти „Езра“.

„Ние како општина се обидуваме повремено да организираме ваков тип на едукативни предавања, трибини кои се од корист на граѓаните за да бидат информирани за медицински теми и збиднувања во медицината“, кажа градоначалникот Арбен Таравари.

На настанот кусо поздравно обраќање имаше и министерот за здравство Фатмир Меџити, а пред присутните зборуваше и торакалниот хирург Илир Вела.

Инаку, минатата година во Македонија биле регистрирани над 800 нови случаи на рак на дојка.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 9 часа

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Спортпред 11 часа

Второ издание на „МТБ Маврово 2024“ – Планинска авантура за сите љубители на МТБ велосипедизмот

Македонијапред 12 часа

Мицкоски го достави предлогот за новата влада во Собрание, најави бескомпромисна борба со криминалот

Гостиварпред 13 часа

До крајот на неделава тропски горештини

Гостиварпред 14 часа

Напад од бездомно куче вчеравечер во Гостивар

Спортпред 16 часа

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Гостиварпред 16 часа

Тешко повреден пешак во гостиварско по удрар од џип

Македонијапред 17 часа

Електронските уписи во средно од 20 до 25 јуни

Македонијапред 18 часа

Водата во Стар Дојран не е безбедна за пиење поради зголемена содржина на арсен

Гостиварпред 7 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Видео емисиипред 1 недела

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена