Поврзи се со нас

Спорт

Во последниот натпревар во 2021 година во Младост: КК Гостивар го пречекува Еуроникел

Објавено

на

Во последниот натпревар во календарска 2021 година, на која и останаа само уште 6 денови, КК Гостивар ќе пречека екипата на Еуроникел од Кавадарци.

Кавадарчани по 11 одиграни кола имаат скор од 6 победи и 5 порази, исто колку и гостиварци. Ги совладаа екипите на Феникс, Куманово, МЗТ 2, Работнички, Ангели и Гостивар во првото коло. Финалистот од минатогодишниот КУП и Плеј-оф по победата во првото коло нанижа дури 5 порази по ред, за во последните пет натпревари забележи исто толку победи што е потврда за нивната форма која оди во нагорна линија.

КК Гостивар со победата против Кожув во минтото коло, ги залечи раните од претходните порази, со збир од 6 победи и 5 порази, со 17 бодови се наоѓа на делбата на 5.позиција. Поради тесната бодовна разлика со победа во вечерашниот дуел, гостиварци може да се искачат и презимат во горниот дел од табелата, со пораз се спуштаат во долниот дел.

Традицијата е на страна на домаќинот во меѓусебните дуели на овие две екипи, од 13 одиграни средби, КК Гостивар има 8 победи, Еуроникел 5, со тоа што гостиварци немаат победа во последните 4 натпревари.

Дуелот КК Гостивар – Еуроникел, се игра од 18 часот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 7 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 9 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 11 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 11 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 13 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 16 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 17 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 18 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Sport

Në ndeshjen e fundit për vitin 2021 në Rinia: KB Gostivar e mirëpret Euronikel

Објавено

на

Në ndeshjen e fundit për vitin kalendarik 2021, që kanë mbetur edhe 6 ditë, KB Gostivar do të takohet me ekipin e Euronikelit nga Kavadari.

Kavadarët pas 11 xhirove kanë rezultat 6 fitore dhe 5 humbje, po aq sa Gostivari. Ata mposhtën në raundin e parë skuadrat e Feniksit, Kumanovës, MZT 2, Rabotniçkit, Engjujt dhe Gostivarit. Finalisti i KUP-it dhe Play-off-it të vitit të kaluar pas fitores në turneun e parë pësoi 5 disfata radhazi, ndërsa në pesë ndeshjet e fundit shënoi po aq fitore, që është një konfirmim i formës së tyre që po rritet.

KB Gostivar me fitoren ndaj Kozhuvit në turneun e kaluar, shëroi plagët nga disfatat e mëparshme, me 6 fitore dhe 5 humbje, me 17 pikë është në pozitën e 5-të. Për shkak të diferencës së ngushtë me pikë me fitoren në duelin e sonte, Gostivari mund të ngjitet dhe të arrijë në pjesën e sipërme të tabelës, me disfatë zbresin në pjesën e poshtme.

Tradita është në anën e nikoqirit në duelet e ndërsjella të këtyre dy skuadrave, nga 13 ndeshje të luajtura, KB Gostivar ka 8 fitore, Euronikeli 5, me faktin se Gostivari nuk ka fituar në 4 ndeshjet e fundit.

Dueli KB Gostivar – Euronikeli, luhet nga ora 18:00.

Популарно изминативе 100 дена