Поврзи се со нас

Гостивар

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Објавено

на

Поради тоа што во текот на летните месеци на подрачјето кое го покрива СВР Тетово, се очекува да се вратат голем број иселеници кои привремено работат и живеат во странство, се преземаат мерки и засилени активности за да се овозможи нормален и тековен сообраќај низ централните подрачја на градовите Тетово и Гостивар, во врска со погрешно и непрописното паркирање на возилата, информира полицијата.

Од СВР напоменуваат и дека се разговарало со локалните самоуправи за отворање на дворовите на некои основни и средни училишта кои гравитираат во централните делови на градовите за да се овозможи паркирање на возила за да се избегне двојното, односно паралелно паркирање, како и паркирање во зона на раскрсници, на тротоари, пешачки премини и слично, а возилата што ќе го попречуваат нормалното одвивање на сообраќајот ќе бидат подигнати општинските „пајак“ служби.

Во изминатите четири месеци од годинава, поради погрешно и непрописно паркирање, преземени се над 1320 мерки, а со пајак служба биле подигнати се околу 610 возила, кои директно го попречувале нормалното одвивање на сообраќајот и за прекршителите издадени се соодветни платни налози и тие ќе се соочат со парични казни предвидени со закон.

Секторот за внатрешни работи-Тетово, поради претстојниот период на враќање на нашите иселеници и очекуваното зголемување на фреквенцијата на сообраќајот, апелира возачите да ги почитуваат правилата и законските прописи во сообраќајот за да се избегнат сериозни последици и застој во сообраќајот, да бидат совесни и да придонесат за нивната безбедност и безбедноста на другите учесници во сообраќајот.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена