Поврзи се со нас

Гостивар

Во регионот на Гостивар до сега потврдени вкупно 917 заразени со корона, изминатите два дена 10 нови случаи

Објавено

на

Од почетокот на пандемијата заклучно со 22 септември, во регионот на Гостивар (општините Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше) со коронавирус биле дијагностицирани вкупно 917 лица. Според податоците од Институтот за јавно здравје, од нив 761 се оздравени, активно болни моментално се 107 пациенти, додека со смртни последици има 49 случаи.

Во првите два дена од неделава, Министерството за здравство потврди вкупно 10 новозаразени со корона во гостиварскиот регион, 12 оздравени како и едно починато лице.

Гостивар до пред две недели беше во фаза на висок ризик на ширење на вирусот, но со намалениот дневен број на новозаразени, ризикот опадна и сега е категоризиран во фаза на локализирано ширење.

На последната прес конференција, министерот Венко Филипче алармираше за влошување на состојбата со ковид во земјава, а го спомена Гостивар меѓу градовите со најмногу активни случаи.

„Во моментов најголем број на активни случаи, односно случаи со болест во тек има во Скопје, Куманово, Тетово, Прилеп, Гостивар и Струмица. Во однос на смртноста, леталитетот во нашата земја изнесува 4,1%. По недели, најголем број на смртни случаи има во 25 недела кога се регистрирани вкупно 54 починати лица. Од тогаш бројката на починати опаѓа, а во последната 38 недела до 19 септември се регистрирани 40.“ рече Филипче

 

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена