Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во септември во Гостивар речиси да немало ден без сообраќајка

 

Статистиката на полицијата од минатиот месец открива алармантна состојба со сообраќајната безбедност на поширокото гостиварско подрачје. Во септември, вкупно биле регистрирани 22 сообраќајни несреќи, или 7 повеќе во споредба со истиот период лани. Речиси и да не поминал ден без да се случи сообраќајка.

Жртви за среќа немало, но осум лица се здобиле со тешки телесни повреди, а 19 биле полесно повредени. Дел од несреќите поминале само со материјална штета.  Дванаесет од минатомесечните несреќи се случиле во населено место, а 10 на отворен пат. Најголемиот број се случиле на гостиварските улици, магистралата Гостивар-Кичево и автопатот Гостивар-Тетово-Скопје.

Анализите на СВР покажуваат дека најчеста причина за несреќите, особено за оние со најтешки последици, повторно е пребрзото возење, потоа недржење страна,  недржење прописно растојание и друго.

Во текот на минатиот месец во гостиварскиот регион вкупно биле контролирани  2221 возило, од кои 865 биле неисправни. Од нив, поради најразлични недостатоци од сообраќај биле исклучени 109 возила, пред се со истечена регистрација, но и поради техничка неисправност и други недостатоци.

Од сообраќај биле исклучени и 160 возачи, од кои 119 без положен возачки испит и непоседување дозвола и 41 возач-почетник. На 58 возачи им биле изречени опомени, додека 17 учесници во сообраќајот завршиле на таканаречена поука.

 

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 12 минути

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 56 минути

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 4 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 5 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 18 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 20 часа

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Гостиварпред 22 часа

Кризниот штаб во Гостивар бара банките и дуќаните каде има гужви да спроведат поголем ред

Гостиварпред 22 часа

Во хотели во Маврово има 135 лица во државен карантин – ги обезбедува војска и полиција, општина М.Ростуше се вклучува со комунални услуги

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!