Поврзи се со нас

Вести

Во септември во Гостивар речиси да немало ден без сообраќајка

Објавено

на

 

Статистиката на полицијата од минатиот месец открива алармантна состојба со сообраќајната безбедност на поширокото гостиварско подрачје. Во септември, вкупно биле регистрирани 22 сообраќајни несреќи, или 7 повеќе во споредба со истиот период лани. Речиси и да не поминал ден без да се случи сообраќајка.

Жртви за среќа немало, но осум лица се здобиле со тешки телесни повреди, а 19 биле полесно повредени. Дел од несреќите поминале само со материјална штета.  Дванаесет од минатомесечните несреќи се случиле во населено место, а 10 на отворен пат. Најголемиот број се случиле на гостиварските улици, магистралата Гостивар-Кичево и автопатот Гостивар-Тетово-Скопје.

Анализите на СВР покажуваат дека најчеста причина за несреќите, особено за оние со најтешки последици, повторно е пребрзото возење, потоа недржење страна,  недржење прописно растојание и друго.

Во текот на минатиот месец во гостиварскиот регион вкупно биле контролирани  2221 возило, од кои 865 биле неисправни. Од нив, поради најразлични недостатоци од сообраќај биле исклучени 109 возила, пред се со истечена регистрација, но и поради техничка неисправност и други недостатоци.

Од сообраќај биле исклучени и 160 возачи, од кои 119 без положен возачки испит и непоседување дозвола и 41 возач-почетник. На 58 возачи им биле изречени опомени, додека 17 учесници во сообраќајот завршиле на таканаречена поука.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 9 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 9 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 11 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 14 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 14 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 16 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 16 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 17 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 18 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена