fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Во Словенија и Италија падна снег, невреме во Хрватска

Објавено

на

Големите промени во временските услови влијаеја на појава на снег во Словенија во август. Силен бран од северозападниот дел на континентот му донесе на алпското подрачје неочекуван скок од лето во зима.

Снег падна на словенска Кредарица, според податоците, во 9 часот утрово била измерена температура од -3 степени, а биле измерени и 3 сантиметри снежна покривка. Во последните 12 часа паднале 6,3 сантиметри снежни наноси, пренесува „Индекс“.

Додека во италијанскиот скијачки центар Алта Бадиа наврнаа околу 30 сантиметри влажен снег. Овој зимски центар се наоѓа на надморската височина од 1.324 до 2.250 метри.

И во Хрватска има нагли промени во температурите. Во поголем дел од земјата има обилни врнежи од дожд, а најлошо беше во Истра. Во раните утрински часови силно невреме го погоди јужниот дел на Јадранот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!