fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Во Србија започна производството на вакцината „Спутник V“

Објавено

на

Рускиот фонд за директни инвестиции и Институтот за вирусологија и вакцини Торлак, објавија дека започна производството на руска вакцина против корона вирусот “Спутник V” во Р. Србија, што ја прави прва земја во Јужна Европа што произведува “Спутник V”.

„Производството во институтот Торлак е во согласност со најстрогите стандарди. Во иднина вакцините ќе може да се извезуваат и во земјите од регионот. Во согласност со постигнатите договори производството на вакцината успешно започна за рекорден краток временски период. Србија е прва европска земја која започна со производство на Руска вакцина”, рече директорот на Руски фонд, Кирил Дмитриев.

Од РФДИ информираат уште и дека „Спутник V“ е регистриран во 60 земји во светот со вкупно население од три милијарди луѓе, додавајќи дека ефикасноста на вакцината е 91,6%, како што беше потврдено од податоците објавени во Лансет, едно од најстарите и најценети медицински списанија во светот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!