fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во средните училишта во Гостивар за упис предвидени 1.555 места

Објавено

на

Министерството за образование го објави конкурсот за упис во средните училишта за учебната 2021/2022 година. Според конкурсот во четирите средни училишта во Гостивар предвидени 1.555 места за полуматурантите, што е намалување за околу 400 споредено со претходно.

Првото пријавување и запишување на учениците ќе се врши на 14 јуни 2021 година во период од 12 часот до 19 часот, на 15 и 16 јуни 2021 година во период од 7 часот до 19 часот и на 17 јуни 2021 година во период од 7 часот до 15 часот, согласно изготвен распоред од страна на училиштето. Второто пријавување и запишување на учениците ќе се врши на 23, 24 и 25 јуни. Третото пријавување и запишување на учениците ќе се врши на 30 јуни.

Како што е наведено во конкурсот за упис во средно, при пријавувањето, учениците треба да ги поднесат следните документи:

-пријава за запишување (пријавата за запишување ученикот ја подигнува од училиштето во кое ученикот сака да се запише и истата е бесплатна);

-оригинални свидетелства од VI до IX одделение;

-дипломи, (доколку имаат) од освоени (I, II и III) места од меѓународни и државни натпревари

-извод од матичната книга на родените (без оглед на датумот на издавањето).

Целиот конкурс на следниот ЛИНК

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!