fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во тек е годишната обнова на документи за социјалците во Гостивар

Објавено

на

Тече рокот за задолжителната годишна обнова на документите за корисниците на социјална парична помош. Во Центарот за социјална работа во Гостивар, над 1.100 корисници веќе ја обновиле документацијата. Останатите, кои се` уште не ја завршиле обврската, имаат време тоа да го сторат до 27-ми јануари. Од Центарот апелираат корисниците да го почитуваат законски предвидениот рок, за да не ја изгубат социјалната помош.

„Формуларите кои граѓаните треба да ги пополнат, за да ја потврдат материјалната и семејната состојба, може да се подигнат на шалтерите во нашите стручни служби и се бесплатни“, вели Ивица Симоски, директор на Центар за социјална работа во Гостивар. Корисниците со себе треба да имаат важечка лична карта.

Установата паралелно со документите за обнова прима и нови барања од граѓани кои за прв пат се пријавуваат да користат социјална помош. Овие барања ги разгледува комисија, се врши увид на терен, па потоа се носи решение за прифаќање или одбивање.

Минатата година на подрачјето на општините Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше беа евидентирани 2.600 приматели на социјална парична помош.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!