Поврзи се со нас

Вести

Во тек е пријавување на гласачи од дијаспората

Сите граѓани на Македонија, кои се на привремена работа или престој во странство, а  сакаат да го остварат своето право на глас за предвремените парламентарни избори во едно од дипломатско-конзуларните претставништва, треба да поднесат посебна пријава. Пријавувањето е веќе започнато и трае до 11 март.

Како што стои во јавниот повик на Државната изборна комисија, граѓаните кои го имаат пријавено својот привремен престој, односно за кои МВР има евиденција дека се на работа во странство поднесуваат само пријава. Останатите со пријавата треба да достават и дозвола за престој или работа и потврда за докажување на времен престој или работа во странство.

Пријавата електронски може да се најде на следниот ЛИНК

Гласањето во дипломатско-конзуларните претставништва ќе се одржи на 11 април.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!