Поврзи се со нас

Македонија

Во тек е пријавување за помош од 50 евра за училишен прибор

Објавено

на

  Државата ќе доделува по 3.000 денари на средношколци од семејства со ниски приходи, како помош за обезбедување на училишен прибор.

  Право на користење имаат редовни ученици, постари од 16 години, членови на семејно домаќинство во кое остварениот просечен месечен доход во семејството по сите основи за 2019 година не е поголем од просечната исплатена нето плата по вработен за месец март 2020 година (26 422 денари) објавена од Државниот завод за статистика.

  Пријавувањето се одвива преку интернет платформата www.digitalizirajse.mon.gov.mk. Додека документите може да се достават во хартиена форма до МОН, или да се прикачат електронски на платформата.

  Потребни се следните документи:

  – потврда од училиштето дека е редовен ученик запишан во јавните средни училишта во учебната 2020/2021 година,

  – за финансиската состојба на семејното домаќинство на ученикот, односно неговото потесно семејство

  – потврда за последна остварена плата на вработените членови на семејно домаќинство за 2019 година (за родителите – старатели вработени во државни и јавните установи да се достави/прикачи потврда за плата заверена од овластен орган, а за родителите – старатели вработени во приватни фирми да се достави/прикачи потврда за плата како и заверена декларација за плата); за пензионираните членови на семејството да се достави/прикачи документ за висина на пензија – чек; за разведени родители да се достави/прикачи доказ за разводот и доколку кандидатот прима алиментација истата да се прикаже како месечен доход, за корисници на социјална помош да се достави/прикачи последно решение или последен чек

  – изјава за користење на личните податоци на ученикот и неговото потесно семејство (родители – старатели, браќа, сестри), со која ученикот се согласува Министерството за образование и наука по службена должност да ги обезбеди потребните документи од одредени институции со кои има склучено договори за соработка.

  Рокот за пријавување е 17 август.

  Средношколците парите ќе може да ги користат за: тетратки, блок за цртање, прибор за пишување, прибор за боење, бои, ранци, гуми за бришење, калкулатори, глина за моделирање, линијари, шестари, лектири, брајова хартија, како и спортска опрема (спортски обувки и спортска маица и спортски панталони) за потребите на наставата за спорт и спортски активности.

  Сподели на:
  1 Коментар

  1 Коментар

   Leave a Reply

   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement

   Анкета:

   Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

   Advertisement
   Advertisement
   Локални избори 2021пред 4 часа

   Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

   Локални избори 2021пред 6 часа

   ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

   Гостиварпред 8 часа

   Гостиварската полиција вчеравечер приведе две лица

   Спортпред 9 часа

   КК Гостивар денеска од 18 часот ќе го нагости Работнички

   Здравје и убавинапред 10 часа

   Тиква – кралица на есента со импресивни придобивки за здравјето

   Македонијапред 11 часа

   Се празнува Денот на македонската револуционерна борба

   Локални избори 2021пред 12 часа

   ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од првиот круг на локалните избори

   Гостиварпред 1 ден

   Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

   Гостиварпред 1 ден

   411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

   Вестипред 1 ден

   Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

   Гостиварпред 1 ден

   Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

   Македонијапред 1 ден

   ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

   Гостиварпред 1 ден

   25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

   Вестипред 1 недела

   КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

   Гостиварпред 5 дена

   Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

   Гостиварпред 2 недели

   Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

   Гостиварпред 2 недели

   Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

   Гостиварпред 2 недели

   Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

   Локални избори 2021пред 1 недела

   Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

   Гостиварпред 2 недели

   Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

   Локални избори 2021пред 1 недела

   Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

   Македонијапред 1 недела

   Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

   Гостиварпред 6 дена

   Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

   Гостиварпред 4 дена

   DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

   Локални избори 2021пред 2 недели

   Бејта: Градоначалникот во заминување прави диви депонии и илегален бизнис со отпадот

   Гостиварпред 1 недела

   Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

   Локални избори 2021пред 2 недели

   Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

   Спортпред 2 месеци

   КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

   Спортпред 5 месеци

   ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

   Гостиварпред 5 месеци

   Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

   Гостиварпред 5 месеци

   Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

   Гостиварпред 5 месеци

   Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

   Гостиварпред 6 месеци

   Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

   Гостиварпред 8 месеци

   На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

   Гостиварпред 9 месеци

   Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

   Спортпред 1 година

   На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

   Спортпред 1 година

   На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

   Гостиварпред 1 година

   ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

   Спортпред 1 година

   Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

   Отворени работни места во Полог:

   Популарно изминативе 100 дена

   error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!