Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Во топлите месеци во гостиварско има над 100 каснувања од крлежи – заштитете се кога одите во природа

Топлото време ги мами граѓаните слободните денови од викендот да ги искористат за престој и прошетки во природа. Сепак и покрај опуштањето и уживањето, по напорната работна недела, не треба да се заборави на опасностите со кои може да се соочите на отворено, особено овој период, како што се на пример разните инсекти (оси, стршлени и сл.) и крлежите.

Во пролетните и летните месеци на гостиварското подрачје се регистрираат над 100 каснувања од крлежи. Лекарите велат дека среќна околност е што најголемиот дел од пациентите поминуваат со благи симптоми од локална природа, како црвенило и јадеж на местото на каснување. Болест предизвикана од крлежи на гостиварското подрачје не е регистрирана од 2012-та година, кога во месеците мај и јуни имаше по еден случај на Лајмска болест, пренесена од крлеж.

Стручните лица предупредуваат дека е неопходна внимателност, а се препорачуваат превентивни мерки:
-да се носи облека што не остава откриени делови од телото
-краевите на панталоните да се вовлечат во чорапите, а блузите со долги ракави да бидат закопчани до крај
-по можност да се користи специјален спреј против крлежи и инсекти
-да не се нанесуваат парфеми
-да се направи детален преглед на телото по враќање дома
Реакцијата на убоди од крлежи и инсекти е индивидуална. Може да се предизвикаат полесни кожени алергии, црвенила, но и животно-загрозувачки алергиски реакции со гушење.
Лекарите советуваат при каснување од крлеж, задолжително да се побара медицинска помош: „Граѓаните имаат обичај само да се обидуваат да го отстранат крлежот, што е опасно и ризично. Секое нестручно вадење, може да доведе до компликација. Затоа мора да се обратат за помош од лекар“
На лекар треба да се јават и лицата кои по една до две недели откако биле каснати од комарци или крлеж, добиле висока температура, треска и осип по телото, за да се провери дали станува збор за некоја болст пренесена од инсектите.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!