Поврзи се со нас

Спорт

Во трилер натпревар КК Гостивар славеше против Кожув 78-80

Објавено

на

Во крајно драматичен и неизвесен натпревар кошаркарите на КК Гостивар успеаа да дојдат до полн плен на гостувањето во Гевгелија, совладувајќи ја екипата на Кожув до резултат 78-80.

Домаќините фурзиозно го отворија натпреварот, постигнувајќи 29 поени наспроти 22 на гостиварци во првите 10 минути. Гостите од Гостивар се консолидираа во вториот период, одиграа фантастични 10 минути, целосно свртувајќи го резултатот до паузата во своја полза, четвртината заврши (14-26), а на полувреме се замина со резултат 43-48.

Во вториот дел следуваше изедначена борба, КК Гостивар делуваше сигурно одржувајќи ја предноста. Но се тоа падна во вода во завршницата на натпреварот. Кожув одигра најдобро кога беше најпотребно, со серија од (17-3) гевгеличани на 3 минути пред крајот имаа предност од +7 (78-71), но со шесте поени на Гетлинг и три на Тодоровиќ во серија, КК Гостивар успеа да дојде до посакуваната победа со која ја прекина негативната серија и со 35 бодови, 13 победи и 9 порази влегува во Супер-лига.

Никола Силаџи со 22 поени ги предводеше гостиварци, Гетлинг постигна 19, Ворку 11. Кај Кожув најефикасни беа Унрих со 19, односно Колев со 17 поени.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар по 9 години се врати во Првата македонска фудбалска лига

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Македонијапред 4 недели

За храна и сметки потребни најмалку 49.384 денари

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена