fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Во угостителски објекти во Гостиварско затекнати македонски и странски државјанки кои нелегално работеле

Објавено

на

Вкупно 23 македонски државјанки и четири странски биле затекнати при акциските контроли, што полицијата синоќа во периодот од 23 часот до 2 часот по полноќ ги спровела во 4 угостителски објекти во Гостиварско и во два на тетовското подрачје, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан  Јосифовски.

По контролите во два објекти во Чегране и по еден во Гостивар и Добри Дол било утврдено дека една непријавено претстојувала додека другите нелегално работеле како пејачки и танчарки по што биле задржани од полицијата и ќе бидат предадени за натамошна постапка во Отсекот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија. Македонските државјанки кои исто така биле ангажирани како пејачки и танчарки биле приведени за расветлување на сите поедности околу нивното ангажирање во објектите во Гостиварско.

Според податоците на Јосифовски во изминатите девет месеци од оваа година на подрачјето на СВР Тетово биле спроведени вкупно 19 акциски контроли во угостителски објекти, од кои 11 на тетовските и 8 на гостиварските простори. Во нив биле откриени  62 странски државјанки од кои 36 од Република Албанија, 4 од Косово, 6 од Бугарија, 13 од Србија и по 1 од Босна и Херцеговина, Црна Гора и Словенија како и 17 државјанки на Република Македонија кои нелегално работеле или престојувале спротивно на целта, односно го злоупотребиле туристичкиот престој. Најголемиот број од девојките биле ангажирани како пејачки или танчарки за забава на гостите во објектите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!