fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во време на пандемија во Гостивар продадени 50-тина недвижности

Објавено

на

И во време на ковид пандемијата на подрачјето на Гостивар се купуваат станови, куќи, но и земјиште.

Според податоците од Агенцијата за катастар, во периодот од 1-ви април до 30-ти јуни во Гостивар биле продадени вкупно 49 недвижности. Од нив, 18 биле станови, 5 куќи, 2 деловни простори, 13 земјоделски земјишта и 11 градежни парцели. Истиот период под закуп биле дадени 4 станови, 15 деловни простори, 4 земјоделски и едно градежно земјиште.

Во околните рурални општини, најмногу се купувале земјоделски површини, и тоа во Врапчиште 16, додека во Маврово Ростуше 12.

Статистиката на Катастар покажува дека 6,3% од вкупниот број на станови во Гостивар се ставени под хипотека кај банки. Од запишани вкупно 52.620 станови,  3.313 се под хипотека. Споредено со останатите поголеми градови во земјава, Гостивар има помал процент на домови под хипотека и се наоѓа на 19 место.

Во периодот април – јуни 2020 година, на целата територија на Македонија се продадени 681 новоизградени станови што е за 38 станови помалку од првиот квартал во 2020 година. Согласно со статистиката на Агенцијата за катастар на недвижности заклучно со јуни, на целата територија на државата има 6.436 станови кои се изградени, а сè уште не се продадени и се нудат на пазарот на недвижности. За разлика од минатиот квартал, во овој квартал има зголемување на непродадените станови за 4 станови.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!