Поврзи се со нас

Гостивар

Во Вруток прославени 65 години постоење на ХЕС „Маврово“

Објавено

на

  Во кругот на хидроцентралата „Вруток“ денес се одржа пригодно одбележување на јубилејот – 65 години од официјалното пуштање во употреба на Хидроенергетскиот ситем „Маврово“. На прославата присуствуваа премиерот Димитар Ковачевски, министри и заменици министри во Владата, пратеници во Собранието, градоначалници, раководството на АД ЕСМ, управата и вработени во ХЕС „Маврово“, како и други гости.

  Во своето обраќање, премиерот истакна дека градителите на хидроенергетскиот систем, ги задолжија идните генерации да се грижат и да ја чуваат енергетската независност.

  „Во 1957 година кога започна работата на ХЕЦ „Вруток“ и кога се заокружи хидросистемот „Маврово“ се ставија во финкција капацитети кои имаа улога да ја обезбедат енергетската независност на новосоздадената македонска држава. Генерациите што го изградија хидросистемот „Маврово“ ги задолжија сите наредни, да се грижат таа енергетска независност да ја одржуваме низ годините што следуваат и се пред нас, соодветно на развојот на општеството и потребите на енергија како одговор на сите енергетски кризи со кои се соочуваме.“, рече Ковачевски, кој ја искористи приликата да најави проект за ревитализација на големите хидроелектрани вреден 29 милиони евра, а ќе се спроведува од 2022 до 2026-та година..

  „Со овој голем проект ќе бидат опфатени хидроелектраните Вруток, Врбен, Равен, Тиквеш, Шпиље, Глобочица, Козјак и Света Петка. Инсталираната моќност на овие хидроелектрани изнесува околу 85% од вкупната инсталирана моќност на хидроелектраните во Република Северна Македонија. Обезбедуваат 20% од вкупното производство на електрична енергија во државата. Освен во делот на произдвството имаа значајно место и во управувањето и стабилноста на целокупниот енергетски ситем на државата, регулација на напон и фреквенција. Освен обновата на машинскиот дел на овие капацитети, дополнителна придобивка од проектото е зголемување на капациетот на акумулацијата на Маврово, што ќе обезбеди пораст на годишното производтсво на електрична енергија на година ниво за 40 гигават часови.“ , рече премиерот.

  Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, меѓу другото се осврна на историските моменти од изградбата на ХЕС „Маврово“.

  „Ни претставува чест што можеме да ви посакаме одбредојде во кругот на најстариот производтсвен капациетт во рамкките на АД ЕСМ, хидроелектраната во Вруток, која е пуштена во работа 1957 година точно на денешен датум. Таа е зачеток на денешниот хидросистем Маврово, во кој подоцна се изградени хидроелектраните Равен и Врбен и овој комплекс се смета за основа на македонското електростопанство, во периодот по Втората светска војна. Тоа се капацитети кои го издржале текстот на времето. Хидроенергетскиот ситем Маврово е граден ударнички, во едно време кога електричната енергија била луксуз и кога се поставувале основите на сигурен и стабилен енергетски ситем во државата. Според некои податоци во изградбата на овој систем преку акции учествувале 50.000 луѓе.“, подвлече генералниот директор.

  На настанот свое обраќање имаше и директорот на ХЕС Маврово, Ѓорѓи Божиновски, беа доделени и благодарници на вработени за особен придонес. За овие моменти Gostivarpress.mk дополнително ќе информира во текот на денот.

  Во рамки на одбележувањето беше отворена изложба на фотографии од ХЕС „Маврово“.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Вестипред 48 минути

  „Лопови, Лопови“ – Во БиХ незадоволни граѓани излегоа на улиците

  Гостиварпред 3 часа

  Убавини од глина! Керамичка работилница во Гостивар по трет пат

  Вестипред 3 часа

  ТУК: Државата да овозможи вработување на 5 000 келнери, садопери, рецепционери и собари од Турција

  Македонијапред 4 часа

  Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

  Гостиварпред 6 часа

  Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

  Гостиварпред 7 часа

  Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

  Гостиварпред 8 часа

  Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

  Македонијапред 8 часа

  Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

  Македонијапред 9 часа

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 9 часа

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 21 час

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 23 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 1 недела

  Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

  Гостиварпред 1 недела

  НСП: Во ек на криза МВР воведува 8 часовни смени, како полицајците да одат на работа од Гостивар до Ростуше?

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Сирењето благотворно за црниот дроб

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена