Поврзи се со нас

Гостивар

Во вторник прва проба за бадниковата поворка во Гостивар – Пријавете ги дечињата

Објавено

на

Снегот и студот не ги спречи дечињата да бидат дел од Бадниковата поворка и со радост и песна да го најават Христовото раѓање во Гостивар во 2017 година.

И во новата 2023 година по грегоријанскиот календар во Гостивар најмалите ќе го најават Христовото раѓање со бадникова поворка низ градот.

„Со благослов на Митрополитот тетовско-гостиварски Г. Јосиф, традиционално и оваа година ќе се одржи бадниковата поворка низ градот Гостивар со која нашите најмили дечиња ќе го најават Христовото Раѓање Божиќ. За таа цел се повикуваат сите дечиња од гостиварскиот регион кои сакаат да земат учество да се пријават во соборниот храм “Успение на Пресвета Богородица” во Гостивар на ден 03.01.2023 (вторник) во 10 часот кога воедно ќе се оддржи првата проба.“, информираат од Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија, Тетовско-Гостиварска Епархија.

Дечињата како што налагаат традициите ќе ја пеат старата коледарска песна “Вечниот Бог“ во пресрет на празникот Божиќ. Gostivarpress.mk е дел од Бадниковите поворки од самиот почеток, вака најмалите го најавуваа Христовото раѓање годините наназад:

Бадникови поворки Gostivarpress.mk 2017 година
Бадникови поворки Gostivarpress.mk 2018 година
Бадникови поворки Gostivarpress.mk 2019 година
Бадникови поворки Gostivarpress.mk 2020 година
Бадникови поворки Gostivarpress.mk 2022 година

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 4 недели

Втора победа за Јулијана Златаноска на Вешта жена во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 4 недели

„Вешта жена 2023“ во Гостивар во знакот на љубовта!

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 6 дена

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена