Поврзи се со нас

Гостивар

Во земјава 40 новозаразени со коронавирус, гостиварско без нови случаи

Во изминатите 24 часа направени се 549 тестирања, а регистрирани се 40 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. По региони: Скопје-26, Куманово-1, Прилеп-1, Тетово-10, Велес-1, Битола-1. Досега во земјата се направени вкупно 23.316 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 209 теста се во рамките на скринингот. Денеска е потврден 1 позитивен случај-вработен во градинка во Скопје, известија од МЗ.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти. По региони: Скопје 2,  Штип 1, Прилеп 4,  Велес 2 и Кочани 2.

МЗ информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни во Скопје состојби почина 56 годишен пациент од Прилеп, лекуван на клиниката од 12 мај.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.898, бројката на оздравени пациенти е 1.378, на починати е 111, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 409.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!