fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Во земјава од 450 ковид тестови, 11 се позитивни – починати пациенти од Гостивар, Прилеп и Виница

Објавено

на

Министерството за здравство денес потврди само еден нов случај на ковид од Гостивар. Според податоците од гостиварските медицински служби, се работи за повозрасен пациент кој бил хоспитализиран во Скопје. Меѓу трите смртни случаи денеска, евидентиран е пациент од Гостивар на возраст од 51 година.

Во продолжение извештајот на МЗ.

Во последните 24 часа се направени 450 тестирања, а регистрирани се 11 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 3  и по еден во Куманово, Тетово, Гостивар, Гевгелија, Крива Паланка, Берово, Виница и Делчево.

Починати се 3 лица, пациент од Гостивар (51 г.), пациент од Прилеп (65 г.) и пациентка од Виница (78 г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 95 оздравени пациент од:

-Скопје 44
-Штип 16
-Прилеп 3
-Велес 2
-Кавадарци 4
-Гостивар 2
-Гевгелија 1
-Струмица 2
-Кочани 2
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 2
-Виница 3
-Свети Николе 11
-Кичево 1
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 148.269 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14341, бројката на оздравени пациенти е 11157, на починати е 603, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2581.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!