fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Вода пред или после јадење?

Објавено

на

Дали некогаш сте се запрашале како да ја внесете идеалната количина на вода во текот на денот?

 

Поголемиот број луѓе често забораваат на препорачаната дневна количина на вода. Иако на прв поглед не ви изгледа дека е важно кога пиете вода, тоа може значително да влијае на варењето на храната, на апсорпцијата на хранливите материи, па дури и на вашиот апетит.

Во текот на денот имаме повеќе оброци, а најдобро е вода да се пие 15 до 30 минути пред јадење. На тој начин може значително да го намалите апетитот, но и да му помогнете на желудникот во варење на храната. Често се случува кога чувствувате голем глад да се напиете чаша вода и да сфатите дека во прашање било жед. Навиката да пиете вода откако ќе се најадете треба да ја смените, затоа што му штети на системот за варење.

Летно време сите посегнуваме по ладна вода, за да се освежиме. Сепак, лекарите оценуваат дека е најдобро да се пие вода која е на собна температура, а не изладена во фрижидер.

Доколку пиете флаширана вода добро е да обрнете внимание на нејзиниот состав. Исто така, марката на флаширана вода треба да ја менувате секоја недела, не е добро секогаш да пиете една иста вода.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!