Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Водата е најсилно оружје против жештините

Објавено

на

Луѓето кои работат или се на отворено за време на топлотните бранови, се изложени на поголема опасност од дехидрираност и затоа е важно да се пијат доволно течности. Но, колку е доволно?

Еден начин да бидете сигурни е брз тест со притискање на кожата. При благ притисок со прст, кожата со нормално количество вода и еластичност брзо ќе се врати во својата нормална положба. Лесната дехидратација ќе предизвика бавно враќање на кожата во вообичаена положба.

Сепак, постојат и други показатели дека на телото му треба вода.

– Повеќе би сакал да ја поврзам (дехидрираноста) со осетливи знаци, како летаргија, главоболки или сува уста, вели германскиот дерматолог, д-р Кристоф Либих.

Во жешките денови, советува докторот, треба да се пие повеќе од предложениот минимум литар и половина вода на ден. Водата е неговиот омилен начин на ладење, наместо други пијалаци.

Ако сте надвор за време на сончеви и топли денови, Либих вели дека е најдобро да бидете во сенка од 11 до 16 часот. Изложеноста на сонце пред и потоа ќе му помогне на телото да произведе доволно витамин Д и да го зајакне нивото на „хормонот на среќата“.

– Кремата за сончање нема да спречи производство на витамин Д, а ќе го зачува вашето здравје. Заштитата од сонце е клучна бидејќи ракот на кожата е секогаш можен, вели д-р Либих.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 9 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 10 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 13 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 14 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 17 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 18 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 21 час

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 21 час

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 2 дена

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Uji është arma më e fortë kundër nxehtësisë

Објавено

на

Njerëzit të cilët punojnë ose janë në hapësirë të hapur gjatë kohës së valëve të nxehta, janë të ekspozuar në rrezik më të madh nga dehidrimi dhe prandaj është e rëndësishme të pihen mjaftueshëm lëngje. Por, sa është e mjaftueshme?

Një mënyrë që të jeni të sigurtë është testi i shpejtë me shtypje të lëkurës. Gjatë presionit të lehtë me gishtin, lëkura me sasi normale të ujit dhe elasticitet shpejt do të kthehet në pozitën normale. Dehidrimi i lehtë do të shkaktojë kthim të ngadaltë të lëkurës në pozitën e zakonshme.

Megjithatë, ekzistojnë edhe tregues të tjerë se trupit i duhet ujë.

  • Më shumë do të doja t’a ndërlidh (dehidrimin) me shenjat e ndjeshme, si letargji, kokëdhimbje ose gojë e thatë, thotë dermatologu gjerman, dr. Kristof Libih.

Në ditët në vazhdim, këshillon mjeku, duhet të pihet më shumë nga nga sasia e një litër e gjysëm e ujit të rekomanduar në ditë. Uji është mënyra e tij e preferuar për ftohje, në vend të pijeve të tjera.

Nëse jeni jashtë gjatë kohës së ditëve me diell dhe të ngrohta, Libih thotë se se më së miri është të jeni në hije nga ora 11 deri në ora 16. Ekspozimi në diell para dhe pas do t’i ndihmojë trupit të prodhojë mjaftueshëm vitamin D dhe t’a forcojë nivelin e “hormonit të lumturisë”.

  • Krema për diell nuk do t’a ndalojë prodhimin e vitaminës D, por do t’a ruaj shëndetin tuaj. Mbrojtja nga dielli është kyçe pasi që kanceri i lëkurës është gjithmonë i mundshëm, thotë dr. Libih.

Популарно изминативе 100 дена