Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Извлечени двојките за квалификациите од: Лига на Шампиони и Лига Европа

Денеска во седиштето на УЕФА, во Нион, беа извлечени двојките за квалификаиите од Лигата на Шампионите за сезоната 2019/2020. Првите натпревари од квалификациите за ЛШ се закажани за 9-ти и 10-ти јули, додека реваншите на 16. и 17. јули.

Номе Калју (Естонија) – Шкендија (С. Македонија)
ТНС (Велс) – Победник од претквалификации
Хелсинки (Финска) – Торшавн (Фарски Острови)
БАТЕ Борисов (Белорусија) – Пјаст Гливице (Полска)
Арарат (Ерменија) – АИК Стокхолм (Шведска)
Астана (Казахстан) – Клуж (Романија)
Лудогорец (Бугарија) – Ференцварош (Унгарија)
Селтик (Шкотска) – Сараево (БиХ)
Шериф Тираспол (Молдавија) – Сабуртало (Грузија)
Диделанж (Луксембург) – Валета (Малта)
Партизани (Албанија) – Карабаг (Азербејџан)
Слован Братислава (Словачка) – Сутјеска (Црна Гора)
Линфилд (С. Ирска) – Розенборг (Норвешка)
Валур Рејкјавик (Исланд) – Марибор (Словенија)
Дандалк (Р. Ирска) – Рига (Летонија)
Судува (Литванија) – Црвена звезда (Србија)

 

На истото место беа извлечени и двојките за 1.коло квалификации за второто по ранг клупско натпреварување на УЕФА, Лига Европа.

Академија Пандев (С. Македонија) – Зрињски (БиХ)
Пјуник (Ерменија) – Шкупи (С. Македонија)
Алашкерт (Ерменија) – Македонија Ѓ.П. (С. Македонија)
Малме (Шведска) – Балимена (С. Ирска)/НСИ (Фарски Острови)
Конах (Велс) – Килмарнок (Шкотска)
Бреидаблик (Исланд) – Вадуц (Лихтенштајн)
Бран (Норвешка) – Шамрок Роверс (Р. Ирска)
Витебск (Белорусија) – КуПС Куопио (Финска)
Ордабаси (Казахстан) – Торпедо Кутаиси (Грузија)
Сент Јулија (Андора)/Европа (Гибралтар) – Легија (Полска)
Гзира јунајтед (Малта) – Хајдук (Хрватска)
Раднички Ниш (Србија) – Флора (Естонија)
ЦСКА Софија (Бугарија) – Титоград (Црна Гора)
Макаби Хаифа (Израел) – Мура (Словенија)
Дебрецин (Унгарија) – Кукс (Албанија)
Женес Еш (Луксембург) – Тобол (Казахстан)
ФЦСБ (Романија) – Милсами (Молдавија)
Чукарички (Србија) – Банантс (Ерменија)
Крусејдерс (С. Ирска) – Б36 (Фарски Острови)
Интер Турку (Финска) – Брондби (Данска)
Приштина (Косово)/Сент Џозеф (Гибралтар) – Глазгов ренџерс (Шкотска)
Корк сити (Р. Ирска)/Прогрес Нидеркорн (Луксембург) – Кардиф Метрополитан Универзитет (Велс)
Молде (Норвешка) – КР Рејкјавик (Исланд)
Левски Софија (Бугарија) – Ружомберок (Словачка)
Зета (Црна Гора) – Фехервар (Унгарија)
Шахтјор Солигорск (Белорусија) – Хибернијанс (Малта)
Нефчи (Азербејџан) – Сперанта Ниспорени (Молдавија)
Олимпија Љ. (Словенија) – Ригас (Летонија)
Хонвед (Унгарија) – Жалгирис (Литванија)
Радник Бијелина (БиХ) – Спартак Трнава (Словачка)
Фола Еш (Луксембург) – Чикура (Грузија)
Динамо Тбилиси (Грузија) – Ла Фиорита (Сан Марино)/Енгордани (Андора)
Широки Брег (БиХ) – Каират (Казахстан)
Кауно Жалгирис (Литванија) – Аполон Лимасол (Кипар)
Вентспилс (Летонија) – Теута (Албанија)
Краковија (Полска) – Дунајска Стреда (Словачка)
Стјарнан (Исланд) – Левадија (Естонија)
Бери Таун (Велс)/Клифтонвил (С. Ирска) – Хаугесунд (Норвешка)
Ритериаи (Литванија) – Клаксвик (Фарски Острови)/Тре Фиори (Сан Марино)
Динамо Минск (Белорусија) – Лиепаја (Летонија)
Норчепинг (Шведска) – Сент Патрик (Р. Ирска)
Абердин (Шкотска) – РоПС Рованиеми (Финска)
Домжале (Словенија) – Балзан (Малта)
Лачи (Албанија) – Хапоел Бер Шева (Израел)
Будуќност (Црна Гора) – Нарва Транс (Естонија)
Сабаил (Азербејџан) – Универзитатеа Крајова (Романија)
АЕК Ларнака (Кипар) – Петрохуб Хинцести (Молдавија)

Лига Европа започнува на 11 јули.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно