fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Вонредни контроли низ туристичките места: Откриени неправилности, уништени 25 килограми небезбедно месо

Објавено

на

Во екот на летната туристичка сезона, инспекциски служби на Агенцијата за храна и ветеринарство, спровеле вонредни контроли во хотели, ресторани, пицерии, слаткарници, бурекчилници, пекарници, сендвичарници, ќебапчилници, кафе барови, во маркети и во други објекти каде се подготвува, послужува или се продава храна во туристичките центри Охрид, Струга и Дојран. „Спроведени се вкупно 124 контроли во 55 објекти при што се констатирани недоследности кои се однесуваат на нехигиена во објектите, неправилно декларирање на храната, нередовно вршење на задолжителните здравствено – хигиенски прегледи на вработените. Со контролите утврдено е дека дел од операторите со храна немале уверенија за извршена обука од областа на безбедноста на храната и неуредно и нередовно воделе евиденција согласно пропишаните процедури за Добра производствена и Добра хигиенска пракса. За констатираните недоследности издадени се 23 решенија за нивно отстранување, издадени се вкупно 36 покани за едукација, а изречена е и една парична казна. Како небезбедни уништени се 25 килограми храна (10 килограми мелено месо и 15 килограми пилешки стек).“, извести Агенцијата.
Од таму наведуваат дека покрај вонредните, засилени контроли во туристичките центри, од страна на инспекциските служби зајакнати контроли се спроведуваат и во малопродажните објекти во сите населени места.
Надлежните апелираат граѓаните секоја недоследност во поглед на безбедноста на храната да ја пријават во Агенцијата.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!