fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

ВОТКА и нејзините тајни

Објавено

на

Во споредба со другите алкохолни пијалоци, вотката е најраспростанет жесток пијалок во светот. По правило вотката никогаш не се служи ладна, бидејќи ладната вотка го крие вистинскиот вкус многу угостители го користат ова за да го прикријат лошиот квалитет на вотката служејќи ја ладна. За време на владеењто на Катарина Велика вотката е сметана за најелитен пијалок на светот. Стручњаците се сложуваат дека вистинската вотка се произведува само во Источна Европа – во Русија, во Белорусија, во Украина и во Полска. Единствен пијалок за кој не важи правилото колку поскап толку поквалитетен, најквалитетната вотка не е секогаш и најскапа.

Неколку информации за вотката:

– Во споредба со другите алкохолни пијалаци, вотката е најчист пијалак на светот.

– Вотката нема неограничен рок на траење. Таа се расипува за 1 година.

– До 1885 година се продавала само во кофи од 12.3 литри.

– Прототипот за вотката “Aqua-vita” е увезен од Италија во Русија во 1429 година.

– Еден литар вотка тежи 953 грама.

– Брендираното шише вотка “Moscow Special” патентирано е во 1894 година.

– Во Јануари 1865 година познатиот хемичар Дмитри Менделеев ја бранел докторската теза на тема „Врската меѓу алкохолот и водата“.

– Идеалната формула на вотката е на Менделеев

 

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!