fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Возат низ улица како на трка – Брзото возење најчест прекршок во Гостивар

Објавено

на

Во изминатите шест месеци од оваа година, на патиштата во гостиварско биле регистрирани 5.223 различни видови на сообраќајни прекршоци. Според анализите на Секторот за внатрешни работи, најчест меѓу нив е неприлагодена брзина, односно пребрзото возење. Речиси да нема акциска контрола без полицијата да фати возачи кои ја креваат брзината над дозволеното и возат како да се на трка, а не по улица. Пребрзото возење долго време е и најчестата причина за сообраќајни несреќи на гостиварското подрачје.

Од другите регистрирани прекршоци за првата половина од годината следуваат: недржење страна, непочитување првенство, возење по дејство на алкохол и др.

Откриените прекршоци биле законски санкционирани со 2104 прекршочни и 3119 мандатни платни налози. Покрај тоа, полициските службеници поднеле и 4124 барања за поведување на прекршочна постапка, а на 711 возачи им биле впишани негативни бодови за сторените прекршоци.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!