Поврзи се со нас

Гостивар

Возење без дозвола чест прекршок во Гостивар-Лани фатени над 636 лица, месецов 20-тина

Објавено

на

Полициските службеници на СВР Тетово минатата 2022 година откриле и законски санкционирале вкупно 2364 лица, кои ги управувале возилата без положен возачки испит и валидна дозвола за тоа. Од нив 1.728 на тетовско и 636 на гостиварско подрачје. Сите биле исклучени од сообраќај и изготвени им се предвидените поднесоци со парична глоба од 250 евра во денарска противвредност. Толкава глоба ќе треба да платат и лицата кои им ги дале возилата да ги управуваат, иако знаеле дека непоседуваат возачки дозволи, наведува СВР. Во текот на овој месец, заклучно со денеска (23 јануари)  бројот на санкционираните возачи без дозволи на тетовското подрачје изнесува 36, а на гостиварското 23.

Лани бил санкциониран и 571 возач-почетник (Тетово-453 и Гостивар-118), кои не се придржувале кон законските ограничувања за оваа категорија учесници во сообраќајот, со напомена дека паричната глоба за овој вид прекршок изнесува 200 евра во денарска противвредност.

„Секторот за внатрешни работи Тетово повторно со апел, посебно до младите, да не седнуваат зад волан без положен возачки испит и да ги почитуваат ограничувањата предвидени за возачи-почетници. Зашто, во спротивно ја доведуваат во прашање сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќај и негативно влијаат на вкупната безбедност на патиштата во поширокиот Полошки регион.“, подвлекува портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена